پارامتر های زیادی در تعیین قیمت تلویزیون تاثیرگذار هستند. در بین تعداد بالای فاکتور تعیین قیمتی که دیده می شود، بعضی از آن ها مهم هستند و باید در اولویت قرار بگیرند زیرا تاثیر آن ها بیش از دیگر پارامتر ها به چشم می خورد. ما نیز در این مقاله که خدمت شما ارائه می دهیم قصد داریم در مورد مهم ترین فاکتور هایی که در تعیین قیمت تلویزوین نقش ایفا می کنند، صحبت کنیم.

1. نوع نمایشگر

یکی از تاثیرگذار ترین فاکتور هایی که در تعیین قیمت تلویزیون نقش بسزایی دارند، نوع نمایشگر آن است. پس از نمایشگر های پلاسما، انواع صفحه نمایش های مختلف با کاربرد های مختلف وارد بازار شد که هر کدام از یک نظر می توانست برتری خود را به نمایش بگذارد. در ابتدا LCD  ها پدید آمدند و پس از آن شاهد حضور به ترتیب LED ، OLED  و  QLED بودیم. در هر کدام از این نمایشگر ها یک تکنولوژی به کار رفته که سبب شده تا یک نوع صفحه نمایش خاص به وجود آید. به صورت کلی این نوع نماشیگر ها بیشتر در نور پس زمینه، لایه های لامپ ها و سیستم کلی قرار گیری آن ها متفاوت هستند و هر کدام یک نوع تصویر با ویژگی های خاص خود را به کاربر عرضه می کنند.

نوع نمایشگر در ویژگی هایی هم چون کنتراست، زاویه دید و میزان روشنایی تاثیر دارد و عملکرد تلویزیون را در این موضوع ها تعیین خواهد کرد. به همین علت یکی از تاثیر گذار ترین فاکتور ها در انتخاب یک تلویزیون برای خرید، نوع نمایشگر تلویزیون است.

2. کیفیت تصویر

در صورتی که با دنیای دیجیتال آشنا باشید، اعداد رزلوشون برای شما معنی خاصی خواهد داشت. رزولوشن در واقع تعداد پیکسل های استفاده شده در تلویزیون بر مبنای طول و عرض بیان می کند. در صورتی که رزولوشن تصویر مشخص باشید می توان میزان کیفیت و وضوح تصویر را به صورت دقیقی عنوان کرد. در گذشته کیفیت تصویر زیاد مطرح نبود چرا که انتخاب زیادی برای کاربر وجود نداشت اما با پیشرفت فناوری های مختلف این قضیه متفاوت شده است. در واقع، کمترین کیفیتی که بتواند کاربر امروزی را از نظر کیفیت تصویر راضی نگه دارد، Full HD  خواهد بود.

کیفیت Full HD  حداثل کیفیتی است که با انتخاب آن مشکلی از نظر کیفیت تصویر برای شما به وجود نخواهد آمد. رزلوشون تصویر در این کیفیت برابر 1080 در 1920 است  که نشان می دهد نمایشگر برای نمایش هر تصویر از 2 میلیون پیکسل استفاده می کند.

پس از Full HD، این کیفیت 4K  بود که روی کار آمد و توانست از نظر وضوح تصویر یک تغییر اساسی در دنیای تلویزیون ها به وجود آورد. همان طور که از اسم این محصول نیز مشخص است، کیفیت تصویر در نمایشگر های 4K  چهار برابر Full HD  بوده که اختلافی معنی دار خواهد بود.

3. برند تلویزیون

یکی دیگر از موضوعاتی که تاثیر بالایی در قیمت محصولات صوتی تصویری دارد، شرکت سازنده کالا است.  در صورتی که به مقایسه قیمت محصولات شرکت های سونی، سامسونگ و ال جی با قیمت محصولات شرکتی مانند دوو بپردازید، اختلاف قیمت به وضوح دیده می شود. به عبارتی دیگر، یک محصول با شرایط سخت افزاری یکسان، در صورتی که محصول شرکت دوو باشد بسیار ارزان تر برای کاربر تمام خواهد شد.

این اختلاف قیمت به علت اعتبار بیشتر کمپانی سازنده به وجود آمده است. در واقع، وقتی کاربر از سونی خرید می کند هیچ نگرانی نسبت به کیفیت کالا یک خدمات پس از فروش آن ندارد و خیال وی از این نظر کاملا راحت است. در مقابل خدمات پس از فروش، فراگیر بودن این برند ها در سرتاسر جهان و نیز دارا بودن نمایندگی در کل دنیا سبب شده تا این شرکت ها به راحتی قیمت محسولات خود را بالاتر ببرند و هنوز مشتریان زیادی را برای محصولات خود داشته باشند.

4. سایز تلویزیون

جدا از هر ویژگی که تلویزیون داشته باشد، فاکتور سایز تاثیر بسزایی در تعیین قیمت تلویزیون خواهد داشت. در واقع، معمولا تلویزوین ها در کوچک ترین سایز ها تولید می شوند و به بزرگترین ها خاتمه می یابند. در این بین اختلاف قیمتی که در بین این محصولات وجود دارد باور نکردنی است. با این حال کاربر باید چه سایزی از تلویزیون را خریداری کند که نه کوچک باشد و نه هزینه اضافی پرداخت کند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که یک سایز ایده آل وجود ندارد و همه چیز به استفاده کاربر بر خواهد گشت. در صورتی که محل استفاده تلویزیون محدود و کوچک باشد، انتخاب سایز کوچک تر منطقی به نظر می رسد و در مقابل در صورتی که محل استفاده تلویزیون بزرگ باشد نمی توان با یک تلویزیون با سایز پایین سر کرد.

5. کیفیت صدا

همان طور که کیفیت تصویر در تعیین قیمت تلویزیون نقش اساسی دارد، کیفیت صدا نیز می تواند در ارزش گذاری تلویزیون نقشی اساسی بازی کند. معمولا فاکتور صدا با توجه به قدرت تلویزیون در توانایی تولید صدا محک زده می شود و پارامتری برای مقایسه در نظر گرفته می شود.

البته فاکتور کیفیت صدا نمی تواند به اهمیت پارامتر هایی که تا به این جا عنوان کردیم، مهم باشد زیرا برای این موضوع همیشه یک راه حل وجود دارد. به عبارتی دیگر، اگر تلویزیون شما از نظر صدا مشکل داشته باشد می توانید از سیستم صوتی سینما خانگی یا ساند بار استفاده کنید و مشکل صدا تلویزیون را برای همیشه رفع نمایید. این موضوع نشان می هد که صدا مهم است اما فاکتور تعیین کننده نیست.

منبع: arse3.ir

دیدگاهتان را بنویسید