همانطور که می دانید انتخاب رشته پس از شرکت در کنکور و اعلام نتایج یکی از حساس ترین مراحل ورود به دانشگاه برای تمامی دانش آموزان محسوب می شود.  چرا که افراد زیادی با رتبه­های بهتر از شما وجود دارد که شما با یک انتخاب رشته اصولی با کمک مشاور می توانید از آنان سبقت بگیرید! در این مطلب به کمک مشاورین ایران تحصیل قصد داریم توضیحاتی در خصوص روش چیدمان انتخاب رشته کنکور سراسری در مقطع کارشناسی بپردازیم .

3 روش چیدمان انتخاب رشته برای قبولی پزشکی

راه های انتخاب رشته برای قبولی پزشکی

قبل از اینکه به 3 روش چیدمان انتخاب رشته برای قبولی پزشکی  بپردازیم ، قصد داریم یک سری موارد را برای شما گوشزد نماییم.

انتخاب رشته کنکور سراسری مرحله ای سرنوشت ساز است و در صورتی که به درستی انجام شود داوطلبان را به کسب قبولی در رشته محل دلخواه خود نزدیک می کند.

برای انتخاب رشته برای قبولی پزشکی و اصولی دانستن مواردی همچون نحوه انتخاب رشته، نحوه اولویت بندی انتخاب ها، تحلیل صحیح کارنامه اولیه کنکور سراسری و … مهم است. هر داوطلب با اطلاع از این موارد می تواند فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ را به بهترین نحو ممکن تکمیل کرده و در نهایت نتیجه مطلوب را کسب کند. آشنایی با رشته ها را فراموش نکنید.برای کمک میتوانید از انتخاب رشته کنکور ایران تحصیل استفاده نمایید.

 

تحلیل کارنامه سال های قبل برای قبولی پزشکی در انتخاب رشته

اولین گام برای یک انتخاب رشته صحیح، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود؛ قسمت اول متشکل از اطلاعات شخصی (شناسنامه ای) و تحصیلی داوطلب و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی است.  برای بعد از انتخاب رشته برنامه ریزی داشته باشید.

چیدمان رشته ها بر اساس چهار نوع انتخاب صورت میگیرد:

 • انتخاب‌های رؤیایی: که شانس قبولی در آن‌ها خیلی پایین است
 • انتخاب‌های خوش‌بینانه: انتخاب‌هایی که شانس قبولی در آن‌ها کم است
 • انتخاب‌های منطقی: گزینه‌هایی که احتمال قبولی در آن‌ها زیاد است
 • انتخاب‌های بدبینانه: انتخاب‌هایی که صد در صد قبول می‌شوید.

که بهترین راه حل این است که حدود 10 رشته انتخاب رؤیایی باشد. حدود 50 رشته شامل گزینه‌های خوش‌بینانه، 70 رشته منطقی و درنهایت 20 انتخاب هم برای حالت‌های بدبینانه در نظر داشته باشید.

دسته بندی رشته های تحصیلی در گزینش بومی 1401

رشته های مختلف تحصیلی در تمامی گروه های آزمایشی با توجه به ماهیت و میزان ارائه آن ها در کل کشور به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه مقاله آورده شده است.

 • رشته های استانی

رشته های استانی به رشته هایی گفته می شود که در اکثر استان ها ارائه می شوند یا از لحاظ بازار کار یا کاربردی به متخصصان بومی این رشته نیاز دارند. داوطلبان برای اطلاع از این گونه رشته ها باید به دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر خود مراجعه نمایند.

 • رشته های ناحیه ای

رشته های ناحیه ای جزو رشته هایی هستند که در برخی از استان ها ارائه نمی شوند اما در استان های مجاور که به عنوان ناحیه بومی محسوب می شوند دایر می باشند. مشاهده رشته های ناحیه ای از طریق مراجعه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود.

 • رشته های قطبی

رشته های قطبی به رشته هایی اطلاق می شود که در بیشتر نواحی وجود ندارند اما در چند ناحیه بومی مجاور که به عنوان قطب بومی محسوب می شوند، دایر می باشند. این گونه رشته ها نیز در دفترچه راهنمای انتخاب رشته قابل مشاهده می باشند.

 • رشته های کشوری

در رشته هایی که گزینش آن ها به صورت کشوری انجام می گیرد داوطلبان فقط بر اساس نمره کسب شده مورد پذیرش قرار می گیرند که در این صورت شانس پذیرش داوطلبان در نقاط مختلف کشور فارغ از نمره اکتسابی، یکسان می باشد.

میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته 

اگر رشته های مورد علاقه داوطلب جزو رشته های بومی (استانی-ناحیه ای یا قطبی) است، این رشته ها را از دانشگاه های مربوط به استان، ناحیه یا قطب مربوطه انتخاب کنند.

چون ۶۰ تا ۸۰ درصد از سهمیه آنها متعلق به آن داوطلب است.

اگر دانشگاه دلخواه داوطلب در بوم او نباشد شانس او در رشته های کشوری آن دانشگاه بیشتر خواهد بود. مثلاً یک داوطلب ریاضی از شهر ایلام که دانشگاههای تهران جزو بومی او محسوب نمی شود در رشته های کشوری مانند مهندس کامپیوتر و شیمی دانشگاه تهران شانس بیشتری دارد.پس حتما از مشاوره انتخاب رشته در تهران استفاده نمایید تا بتوانید از رشته های بومی استفاده کنید و موفق تر باشید.

 

 • موارد استثناهای رشته های بومی

رشته های پزشکی و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زابل ۱۰۰ بومی استانی است و تنها در داروسازی از خراسان جنوبی دانشجو می پذیرد

در صورتی می توان رشته های خاص را انتخاب کرد که جزو چند برابر ظرفیت آن رشته ها باشند.

در صورت علاقمندی حداکثر دو کد رشته از آن ها را در اولویت او تا نهم (قبل از دهم) قرار دهند اگر بعد از اولویت ۹ قرار دهند حذف خواهد شد.

 

رشته های بومی استانی و ناحیه ای و قطبی و کشوری کنکور 1401

پذیرش در این استان ها بومی نیست و به نسبت شرکت کنندگان کنکور سراسری ظرفیت بین سهمیه مناطق مختلف تقسیم می شود. یعنی اگر برای رشته مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر (این رشته گزینش کشوری دارد) 100 نفر ظرفیت طبق دفترچه وجود داشته باشد 20 درصد آن برای سهمیه ایثارگران و جانبازان کنار گذاشته می شود و می ماند 80 نفر ظرفیت. حال اگر فرض کنیم تعداد شرکت کنندگان کنکور در منطقه 1 رشته ریاضی 30 درصد کل شرکت کنندگان کنکور باشد پس 24 نفر از ظرفیت رشته مخصوص دانش آموزان منطقه 1 است و بین آنها تقسیم می شود. برای سایر مناطق نیز با توجه به سهمشان از کل شرکت کنندگان کنکور می توان چنین فرمولی را تعمیم داد.

چند نکته بسیار مهم برای قبولی پزشکی در انتخاب رشته

1-رشته های پزشکی در انتخاب رشته فقط پذیرش با آزمون را دارا می باشندو شامل رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نمی شوند.

2-رشته پزشکی در دوره شبانه، غیر انتفاعی و پیام نور ارائه نمی شود.

4-نوع بومی گزینی رشته های پزشکی هر ساله در دفترچه متغیر می باشد اما معمولا پذیرش این رشته به صورت استانی و ناحیه ای می باشد که هر سال ممکن است متغیر باشد.

5-اگر اولین رشته ای که قبول می شوند یک رشته نیمه متمرکز باشدکامپیوتر اولویت های بعدی شما را بررسی می کند واگر در اولیت های بعدی در رشته متمرکز هم قبول شده باشند نام داوطلب همزمان در قبول شدگان نیمه متمرکز (مشروط) و رشته متمرکز اعلام می گردد.

 

سوالات متداول در مورد نحوه انتخاب رشته و قبولی پزشکی

 • انتخاب رشته در مناطق محروم چگونه است؟

در انتخاب رشته مناطق محروم، بدون محدودیت می توانند در هر اولویتی قرار دهید.

 • ترتیب اولیت ها در انتخاب رشته باید به چه شکلی باشد؟

قراردادن به جز رشته های خاص و برخی رشته های نیمه متمرکز در اولویت اول یا آخر، هیچ تاثیری در شانس قبولی ندارد و ترتیب اولویت ها باید براساس علاقه داوطلب باشد.

خلاصه مطلب

روش چیدمان انتخاب رشته کنکور مرحله‌ای است که شاید اگر به ‌درستی انجام نشود زحمات یکی‌دوساله داوطلبان بر باد خواهد رفت .این 3 روش چیدمان انتخاب رشته برای قبولی پزشکی از اصلی ترین موارد انتخاب رشته بود . برای اطلاع از سایر موارد می توانید با کارشناسان ایران تحصیل در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید