کارشناسان و اقتصاددانان ادعا کرده اند که پس از بررسی وضعیت ورشکستگی بانک SVB، نزدیک به 190 بانک دیگر ایالات متحده در معرض خطر سقوط قرار دارند.

سقوط بانک

عواملی از جمله زیان، اهرم بیمه نشده و وام دهی گسترده منجر به فروپاشی بانک سیلیکون ولی (SVB) شد. اکنون با مقایسه موقعیت SVB با سایر بازیکنان داخل زمین، کارشناسان ادعا کرده اند که او به 190 بانک کسانی که در ایالات متحده فعال هستند نیز در معرض خطر سقوط هستند.

در حالی که سقوط SVB یادآور شکنندگی سیستم مالی سنتی است، تحلیل اخیر اقتصاددانان نشان داد که چندین بانک دیگر در آستانه سقوط هستند. به گزارش کوین تلگراف، تحلیل آنها بیان می کند:

حتی اگر تنها نیمی از سپرده گذاران فاقد بیمه تصمیم بگیرند وجوه خود را برداشت کنند، نزدیک به 190 بانک در معرض خطر بالقوه کاهش سپرده های خود هستند و 300 میلیارد دلار سپرده به طور بالقوه در خطر است.

در ادامه این گزارش آمده است که سیاست‌های پولی اعمال شده توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند بر دارایی‌های بلندمدت مانند اوراق قرضه دولتی و وام مسکن تأثیر منفی بگذارد که به نوبه خود می‌تواند موجب زیان بانک‌ها شود. این گزارش نشان می دهد که یک بانک زمانی ورشکسته تلقی می شود که ارزش بازار دارایی های آن برای پرداخت تمام سپرده های بیمه شده کافی نباشد.

نمودار بالا دارایی های بانک ها را بر اساس گزارش های بانکی منتشر شده در سه ماهه اول سال 2022 نشان می دهد. بانک ها در گوشه سمت راست بالا بیشترین زیان و بیشترین میزان سپرده های بیمه نشده را به همراه SVB (با 218 میلیارد دلار دارایی) دارند.

علاوه بر این، افزایش اخیر نرخ بهره که ارزش بازار دارایی های نظام بانکی آمریکا را به میزان 2 تریلیون دلار کاهش داده است، در کنار سهم بزرگی از سپرده های بدون بیمه در برخی بانک های آمریکا، ثبات آن را تهدید می کند.

کارشناسان به عنوان خلاصه ای از مطالعه خود توضیح می دهند:

کاهش اخیر ارزش دارایی های بانک ها آسیب پذیری سیستم بانکی آمریکا را در برابر سپرده گذاران بیمه شده به شدت افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید