یاندکس بزرگترین موتور جستجو در روسیه و یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو در جهان است. حال در گزارشی جدید اعلام شده است که این موتور جستجو به دلیل مشکلات ناشی از تحریم روسیه توسط غرب،…

Yandex

یاندکس بزرگترین موتور جستجو در روسیه و یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو در جهان است. و حالا در گزارشی جدید اعلام شده است که این موتور جستجو قصد دارد به دلیل مشکلات ناشی از تحریم های غرب علیه روسیه ارتباط خود را با این کشور متوقف کند.

در طول چند سال گذشته، غول جستجو و فناوری روسی Yandex سعی کرده است تا با رقبای غربی خود عقب نماند و دستگاه‌های هوشمند خود، خودروهای خودران و همچنین خدمات تحویل غذا و به اشتراک گذاری خودرو و سایر محصولات خود را توسعه دهد. با این حال، نیویورک تایمز در گزارشی جدید اشاره کرد که تحریم های غرب علیه روسیه پس از حمله به اوکراین، ادامه توسعه و بهبود این پروژه ها را غیرممکن کرده است. به همین دلیل، شرکت مادر یاندکس که در آمستردام به ثبت رسیده است، ظاهرا به دنبال فروش و قطع رابطه با روسیه است.

یاندکس روسیه را ترک می کند

Yandex

ظاهرا، Yandex قصد دارد فناوری‌های نوظهوری را که روی آن کار می‌کند در بازارهای خارجی بفروشد. زیرا آنها برای دستیابی به پتانسیل کامل خود به فناوری ها و کارشناسان غربی نیاز دارند. این شرکت همچنین به دنبال فروش مشاغل موجود خود مانند موج سواری، تحویل غذا و اشتراک خودرو است. البته یاندکس همچنان قصد دارد این محصولات را در چارچوب زیرمجموعه روسی خود به کاربران عرضه کند که احتمالاً نیاز به یافتن خریداران در داخل کشور دارد.

منابع این روزنامه گفتند که برای جدا شدن از روسیه، یاندکس ابتدا باید مجوز کرملین را برای انتقال فناوری ثبت شده در روسیه به خارج از کشور دریافت کند. همچنین قبل از اینکه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد، باید سهامداران خود را در طرح تجدید ساختار مشارکت دهد.

در نهایت، گفته می شود که این شرکت یک پشتیبان قدرتمند دارد: الکسی کودرین، وزیر دارایی سابق کشور. فایننشال تایمز گزارش داد که کودرین قصد دارد این هفته با پوتین دیدار کند تا در مورد پروژه Yandex گفتگو کند. انتظار می‌رود در صورت تایید رئیس‌جمهور روسیه، کودرین سمت خود را به عنوان رئیس اتاق حسابرسی روسیه ترک کند و نقش مدیریتی در شرکت جدید یاندکس را عهده‌دار شود.

دیدگاهتان را بنویسید