سال 2022 سال خوبی برای غول های فناوری نبود و باعث شد سهامداران آنها ده ها میلیارد دلار ضرر کنند.

شرکت‌های فناوری و صاحبان ثروتمند آن‌ها در سال‌های اوج اپیدمی کرونا با افزایش درآمد زیادی مواجه شدند و ثروت زیادی جمع کردند. اما وضعیت در سال 2022 تغییر کرده است. حمله روسیه به اوکراین، رکود اقتصادی، تورم و افزایش هزینه ها در کشورهای مختلف باعث شده است که مردم به جای خرید محصولات جدید یا رفتن به فروشگاه های آنلاین، در پول خود صرفه جویی کنند. حرکتی که برای ثروتمندان بسیار گران بود. اما افراد برجسته دنیای فناوری چه کسانی هستند که بیشترین ضرر مالی را متحمل شده اند؟

افرادی که بیشترین سرمایه را در سال 2022 از دست دادند

در فهرست افرادی که بیشترین ضرر مالی را در سال 2022 متحمل شدند، مدیران عامل سابق و فعلی شرکت های غول پیکر به چشم می خورد که قسمت عمده ثروت آنها از سهام این شرکت ها به دست می آید. در زیر نگاهی داریم به این افراد و خسارات مالی آنها.

استیو بالمر، مدیر عامل سابق مایکروسافت؛ ضرر 19.4 میلیارد دلاری

استیو بالمر که بین سال‌های 2000 تا 2014 مایکروسافت را اداره می‌کرد، بیشتر ثروت خود را در سهام شرکت دارد. اما سهام ردموندی در سال گذشته وضعیت خوبی نداشت و باعث ضرر 19.4 میلیارد دلاری برای مدیرعامل سابق آن شد. با این ضرر مالی، ثروت پالمر به 86.2 میلیارد دلار کاهش یافت.

در سال گذشته، رشد مالی مایکروسافت کاهش یافته است و پس از کاهش فروش رایانه های شخصی و ویندوز، ارزش سهام این شرکت 28 درصد کاهش یافته است. انتظار می رود کاهش فروش رایانه های شخصی در سال 2023 ادامه یابد.

رابین زنگ، رئیس، CATL. ضرر 20.7 میلیارد دلاری

بیشتر ثروت رئیس CATL از 23 درصد سهام او در این شرکت به دست می آید. CATL، بزرگترین تامین کننده باتری خودروهای الکتریکی در جهان، پس از سقوط سهامش، 20.7 میلیارد دلار به رئیس خود ضرر داد و سرمایه خود را به 32.5 میلیارد دلار رساند.

در ماه آوریل، شرکت شاهد کاهش قابل توجه درآمد سه ماهه خود بود و سود سهام آن 24 درصد کاهش یافت. در ابتدای سال جاری، قیمت نیکل، جزء اصلی باطری خودروهای برقی، همراه با سایر مواد اولیه نوسان داشت.

بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت؛ ضرر 28.6 میلیارد دلاری

بیل گیتس

بیل گیتس در بسیاری از شرکت ها سرمایه گذاری کرده است و دارایی خالص آن 110 میلیارد دلار است. بخشی از ثروت بیل گیتس از سهام او در مایکروسافت به دست می آید و همانطور که در بالا گفتیم، سهام ردموند در بازار وضعیت خوبی نداشته است. این مشکل باعث شد که بیل گیتس مانند استیو بالمر با ضرر مالی هنگفتی مواجه شود.

مکنزی اسکات، همسر سابق جف بزوس؛ ضرر 37.3 میلیارد دلاری

بسیاری از ثروت مکنزی اسکات، مانند همسر سابقش جف بزوس، از سهام آمازون به دست می آید، بنابراین هر تغییری در ارزش سهام بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان تأثیر مستقیمی بر ثروت او دارد.

مک کینزی مالک 3 درصد از سهام آمازون است. شرکتی که ارزش بازار آن در سال 2022 به نصف رسید. همین مشکل باعث شد 37.3 میلیارد دلار از سرمایه مک کینزی از بین برود و او اکنون 19 میلیارد دلار دارایی دارد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که اسکات سال گذشته نزدیک به ۲ میلیارد دلار از سرمایه خود را صرف امور خیریه کرده است.

سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران گوگل؛ ضرر 44 میلیارد دلاری

سال 2022 سال خوبی برای دنیای تبلیغات دیجیتال نبوده است، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم آلفابت و زیرمجموعه های آن از جمله گوگل عملکرد خوبی داشته باشند. همین موضوع باعث شد که ثروت بنیانگذاران گوگل، سرگئی برین و لری پیج در سال 2022 به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این دو در مجموع 89 میلیارد دلار از دست دادند و اکنون دارایی خالص برین به 79.5 میلیارد دلار رسیده است.

برین، مانند پیج، بیشتر ثروت خود را از سهام خود در آلفابت، شرکت مادر گوگل، به دست آورد. پیج و برین 85.9 درصد از سهام کلاس B آلفابت را در اختیار دارند که به این معنی است که آنها کمی بیش از 50 درصد از قدرت رای را در اختیار دارند.

لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل؛ زیان مالی 45.3 میلیارد دلار

همانطور که گفتیم، بخش بزرگی از ثروت لری پیج از سهام آلفابت به دست می آید و او 6 درصد از سهام آلفابت را دارد. بنابراین کاهش ارزش سهام این شرکت 45.3 میلیارد دلار از دارایی های آن کاسته و اکنون 83.1 میلیارد دلار ثروت دارد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا؛ ضرر 79.9 میلیارد دلاری

در پایان سال 2021، مارک زاکربرگ ششمین فرد ثروتمند جهان بود، اما در پایان سال 2022، مدیر عامل متا با ثروت 45.6 میلیارد دلار به رتبه 25 این فهرست سقوط کرد! درآمد متا یا فیسبوک سابق در سال گذشته به شدت کاهش یافته و 11000 نفر از این شرکت اخراج شده اند. مجموع این موارد باعث شد زاکربرگ 79.9 میلیارد دلار ضرر کند.

چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس؛ زیان 83.3 میلیارد دلاری

بیشتر ثروت “Changpeng Zhao” یا CZ از سهام او در صرافی ارزهای دیجیتال Binance به دست آمده است، اما در ماه های اخیر بازار ارزهای دیجیتال وضعیت خوبی نداشته است. به خصوص پس از فروپاشی بورس FTX.

ماه گذشته، مشتریان بایننس میلیاردها دلار از صرافی بایننس برداشت کردند و ارزش دارایی های دیجیتال صرافی را در اواسط دسامبر به 54.7 میلیارد دلار رساند، در حالی که دارایی های آن در ماه قبل 69.5 میلیارد دلار بود. به طور کلی، CZ در سال 2020 با زیان مالی 83.3 میلیارد دلاری مواجه شد و اکنون 12.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است.

جف بزوس، مدیرعامل سابق آمازون؛ زیان 85.2 میلیارد دلاری

جف بزوس، موسس آمازون که سال گذشته از سمت مدیرعاملی کنار رفت، همچنان بزرگترین سهامدار این فروشگاه آنلاین است. اما برخلاف سال‌های گذشته، این در نهایت در سال 2022 به ضرر او تمام شد. زیرا کاهش 50 درصدی ارزش سهام آمازون منجر به زیان مالی 85.2 میلیارد دلاری برای مدیر عامل سابق آن شد. دارایی خالص بزوس اکنون 107 میلیارد دلار است.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و توییتر؛ زیان 132 میلیارد دلاری

الون ماسک

ایلان ماسک، مرد جنجالی دنیای فناوری که چند ماه پیش با خرید توییتر و تغییراتش در این شبکه اجتماعی خبرساز شد، سال مالی بسیار بدی را پشت سر گذاشت. ماسک که مدت‌ها ثروتمندترین مرد جهان بود، چند هفته پیش جای خود را به برنارد آرنو، مدیرعامل LVMH داد.

سهام تسلا منبع اصلی ثروت ایلان ماسک است و هر تغییری در آن تاثیر مستقیمی بر ثروت مدیرعامل دارد. ارزش سهام تسلا در سال گذشته شاهد کاهش 70 درصدی بود که باعث شد ایلان ماسک 132 میلیارد دلار از دارایی خود را از دست بدهد و اکنون ثروتی معادل 137 میلیارد دلار دارد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که اگر ثروت امروز ایلان ماسک را با ثروت 340 میلیارد دلاری او در نوامبر 2021 مقایسه کنیم، می بینیم که او بیش از 200 میلیارد دلار از دست داده است و او را با این مقدار پول به اولین فرد تاریخ تبدیل می کند. ضرر در یک سال

دیدگاهتان را بنویسید