در تصویر منتشر شده توسط جیمز وب، ستاره ای به نام پرتو گرگ را می بینیم که بزرگترین و درخشان ترین جرم آسمانی است.

جیمز وب تصویری خارق العاده از یک ستاره در مرحله پیش از انفجار خود منتشر کرده است

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک عکس شگفت انگیز از ستاره گرگ ری (Wolf-Rayet) که می تواند به اخترشناسان در پاسخ به سؤالات باستانی در مورد جهان کمک کند.

عکسی که در زیر می بینید، ستاره بر اساس نام WR124 در صورت فلکی قوس واقع شده است و تقریباً ظاهر می شود 15 هزار سال نوری از زمین دور است. هنگامی که جیمز وب برای اولین بار WR 124 را در ژوئن 2022 دید، ستاره در حال ورود به فاز Wolff-Raye بود. به گفته ناسا، فقط برخی از ستارگان پرجرم چنین تغییری را قبل از انفجار تجربه می کنند.

تصویر جدید جیمز وب

به گفته مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، این ستارگان بزرگترین (بسیار بزرگتر از خورشید) و درخشان ترین اجرام آسمانی در آسمان شب هستند و با افزایش سن به سرعت جرم خود را از دست می دهند. برای WR 124، ناسا تخمین می زند که جرم این ستاره 30 برابر خورشید است. با گذشت زمان، گاز ستارگان Wolf-Rayet سرد می شود و غبار کیهانی را تشکیل می دهد. در تصویر، گاز درخشان زرد بنفش در حال دور شدن از ستاره مرکزی با سرعت بیش از 150000 کیلومتر در ساعت است.

ستاره شناسان به دلایل مختلف غبار کیهانی را مطالعه می کنند. اولاً این ماده یکی از اجزای اصلی جهان است. همانطور که ناسا اشاره می کند، حاوی ستاره های فشرده است و حتی می تواند برای تشکیل سیارات ترکیب شود. با این حال، در حال حاضر هیچ نظریه ای وجود ندارد که بتواند میزان غبار کیهانی را در کیهان توضیح دهد و جیمز وب می تواند به ستاره شناسان در این زمینه کمک کند.

ناسا در بیانیه خود نوشت:

قبل از وب، اخترشناسان اطلاعات دقیق کافی برای بررسی سوالات مربوط به تولید غبار در محیط هایی مانند WR 124 و اینکه آیا ذرات غبار به اندازه کافی بزرگ و غنی بودند برای حفظ یک ابرنواختر، نداشتند. “این سوالات اکنون با داده های واقعی قابل بررسی هستند.”

دیدگاهتان را بنویسید