در این مقاله 10 ترفند که ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر برسد، برای حفظ تمرکز در حین کار از راه دور ارائه می کنیم.

دورکاری فواید زیادی دارد، اما یکی از چالش های اصلی آن مقابله با عوامل حواس پرتی است. هنگام کار از راه دور، باید سعی کنیم تمرکز خود را حفظ کنیم و بهره وری خود را بالا نگه داریم، اما با وجود شبکه های اجتماعی زیاد و تمام حواس پرتی های خارج از محل کار، گاهی اوقات ممکن است نتوانیم آنطور که باید به کارمان پایبند باشیم.

در زیر قصد داریم ۱۰ ترفند که در نگاه اول عجیب به نظر می رسند را برای حفظ تمرکز به شما پیشنهاد می کنیم. اگرچه عجیب به نظر می رسد، اما ثابت شده است که این ترفندها شما را خوش فرم نگه می دارند.

لباس کار مناسب بپوشید

یکی از مزایای کار در منزل این است که می توانید به جای لباس های رسمی با هر لباس راحتی که می خواهید به کار ادامه دهید. با این حال، نشان داده شده است که لباس های ما تأثیر قابل توجهی بر وضعیت روحی ما دارند. تحقیقات نشان داده است که لباس پوشیدن حرفه ای به ما کمک می کند انتزاعی فکر کنیم و دیدگاه خود را گسترش دهیم. به قول این جمله معروف: “هر کاری با پیژامه انجام می دهم کار نمی کند!” بنابراین در صبح روز کاری خود، به جای شروع کار با لباس خواب، یک ژاکت یا تی شرت بپوشید و مطمئن شوید که دکمه ها را بسته اید.

راحت باش

اصطلاح راحتی کار از راه دور ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. چون به عقیده برخی دورکاری راحتی است! با این حال، همیشه استراحت را در برنامه خود قرار دهید. مطالعات نشان می دهد افرادی که بین کارها استراحت کوتاه می کنند در طول روز بازدهی بیشتری دارند. مغز ما خسته می شود و استراحت انرژی لازم را به آن می دهد. پس بهتر است هر چند وقت یکبار از کار استراحت کنید و استراحت کنید. بهره وری ما را افزایش می دهد.

به موسیقی پس زمینه گوش دهید

پخش موسیقی در پس زمینه می تواند به افزایش بهره وری و تمرکز کمک کند. با این حال، هر موسیقی چنین نتایجی نخواهد داشت. موسیقی کلاسیک، صداهای طبیعت، و موسیقی متن فیلم حماسی و بازی ویدیویی را انتخاب کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی پاپ، آهنگ‌های پیچیده و موسیقی همراه با آواز می‌تواند حواس‌پرتی را ایجاد کند و درک مطلب را کاهش دهد.

از قدرت رنگ غافل نشوید

رنگ ها تاثیر زیادی بر بهره وری و حتی خلق و خوی ما دارند. طبق روانشناسی رنگ ها، رنگ های خاص می توانند بهره وری ما را افزایش دهند. به عنوان مثال، آبی می تواند تمرکز شما را افزایش دهد، زرد می تواند در تقویت خلاقیت مفید باشد و سبز آرامش بخش است. شاید اتاقی در خانه شما قبلا این رنگ ها را داشته باشد، پس آن اتاق را به دفتر خود تبدیل کنید.

درجه حرارت خانه را بررسی کنید

مطالعات نشان می دهد که دمای بالاتر باعث افزایش غلظت می شود. بنابراین فرقی نمی کند که سرما را دوست دارید یا خانه ای مانند سونا را دوست دارید، دمای خانه خود را در حدود 25 درجه سانتی گراد نگه دارید تا تمرکز و بهره وری را افزایش دهید. این عدد بر اساس مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه کورنل اعلام شد. برای آزمایش این نظریه، آنها دمای محل کار را از 20 درجه به 25 درجه سانتی گراد افزایش دادند که باعث کاهش 44 درصدی خطای نوشتن و افزایش 150 درصدی در خروجی نوشتن شد.

با نگه داشتن دمای خانه در 25 درجه سانتیگراد، مغز شما به جای استفاده از انرژی خود برای گرم نگه داشتن بدن، انرژی بیشتری را متمرکز می کند.

پرده ها را عقب بکش

دریافت نور خورشید در طول روز باعث افزایش بهره وری می شود. نور مصنوعی برای روشن نگه داشتن فضای کاری ما عالی است، اما به اندازه نور طبیعی برای ما خوب نیست. بر اساس یک مطالعه، محققان دریافتند که 70 درصد از افرادی که در حین کار به نور طبیعی دسترسی داشتند، بهره وری بیشتری را تجربه کردند. پس پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید وارد شود.

تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید

همه ما می دانیم که ورزش برای بدن ما مفید است، اما این فقط بدن ما نیست که از ورزش سود می برد. مطالعات نشان داده اند که ورزش برای مغز و خلق و خو مفید است و افرادی که ورزش می کنند 41 درصد بیشتر از افرادی که ورزش نمی کنند انگیزه بیشتری دارند.

دانشمندان می گویند که ورزش بهره وری را نیز افزایش می دهد. زیرا یک ماده پروتئینی به نام اسید نوروتروفیک از مغز آزاد می شود که به بهبود یادگیری و حافظه کمک می کند. همچنین ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که استرس را کاهش می دهد.

دارچین یا نعنا را بو کنید

یکی دیگر از راه های عجیب و غریب برای افزایش بهره وری، اسپری دارچین یا نعناع است. روشن کردن یک شمع معطر در طول روز نیز می تواند مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که عطرهای خاصی مانند دارچین و نعناع می تواند به مبارزه با خستگی ذهنی و بهبود حافظه و تمرکز کمک کند.

چیزی را ببینید که لبخند بر لبانتان بیاورد می آورد

یک مطالعه به تأثیر تماشای تصاویر حیوانات زیبا، کودکان و غذاهای خوشمزه بر بهره وری پرداخت. افرادی که با تماشای فیلم ها یا تصاویر خنده دار احساساتی می شوند، بهره وری بسیار بالاتری را تجربه می کنند. همچنین یک بخش ویژه در reddit به نام r/Aww وجود دارد که انواع عکس ها و فیلم های زیبا را دارد. شاید بد نباشد با او برخورد کنی!

زمانی کار کنید که بیشترین تمرکز را دارید

یک راه اصلی برای افزایش تمرکز و بهره وری این است که زمانی کار کنید که بیشترین تمرکز را دارید. آیا شما از آن دسته ای هستید که هنگام تابش خورشید بیشتر تمرکز می کنید؟ آیا از آن به بعد کارتان را شروع می کنید یا شب ها مثل جغدها تمرکز بیشتری دارید؟ پس کار مهم خود را از غروب آفتاب شروع کنید.

همه ما یکسان خلق نشده‌ایم، بنابراین روز کاری خود را در حدود ساعاتی برنامه‌ریزی کنید که بیشترین بهره‌وری را دارید.

دفعه بعد که در حین کار از راه دور احساس کمبود انرژی یا عدم تمرکز کردید، یکی از این موارد را امتحان کنید، شاید یکی از این روش ها به شما کمک کند برای مدت طولانی تری در کار بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید