بورسیه ترکیه

کشور ترکیه یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دانشجویان محسوب می‌شود. چرا که علاوه بر نزدیکی به ایران مدارک اعطایی این کشور مورد تایید اغلب کشور های اروپایی و آمریکایی است بنابراین پلی مناسب برای انتقال ادامه زندگی و کار به بهترین کشور های دنیا به شمار می آید.

این کشور اجرای سیستم‌های آموزشی کانادایی و آمریکایی در مراکز علمی خود و پذیرش دانشجویان از طریق آزمون‌های معتبر به جاذب‌ترین قطب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. از بین متقاضیان خارجی، دانشجویان ایرانی از تحصیل در ترکیه بیش از دیگر دانشجویان استقبال کرده‌اند. دسترسی راحت از ایران به ترکیه، فرهنگ و آداب مشابه با ایرانیان، خود عاملی است که منجر به افزایش قابل توجه تعداد ایرانیان ساکن ترکیه شده است.
پس هر یک از متقاضیان ایرانی بدون مانع ویزای تحصیلی بر سر راه خود، قادر خواهند بود تا در همه مقاطع تحصیلی اعم از مدارس، دانشگاه و… به تحصیل و آموزش بپردازند. ولی فراموش نشود که پیش از هر چیزی لازمه تحصیل در ترکیه، آشنایی با سیستم آموزشی ترکیه می‌باشد.

بورسیه ترکیه

موسسات آموزشی این کشو، هر ساله فعالیت آموزشی خود را از اواسط ماه سپتامبر یا اوایل ماه اکتبر آغاز می‌کنند و در نهایت در ماه مه و یا ماه ژوئن، برنامه آموزشی را به پایان می‌رسانند..

تحصیل در مدارس ترکیه

مدارس دولتی ترکیه، بدون هیچ گونه هزینه و بطور رایگان امکان تحصیل را در دو مقطع ابتدایی و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) برای تمامی متقاضیان فراهم می‌کند..
سیستم آموزشی در مدارس ترکیه هم ۱۲ ساله می‌باشد. بدین طریق، محصلان می‌بایست از ۶ سالگی بطور کاملا اجباری برای گذراندن تحصیلات در این دوره اقدام نمایند تا پس از گذراندن ۱۲ سال تحصیلی، مشمول شرکت در دانشگاه‌های ترکیه شوند.

– مقطع مهد کودک و یا پیش دبستانی: کودکان بین سنین ۳ الی ۵ سال که هنوز مجاز به شرکت در مدارس نیستند نیز کاملا اختیاری خواهند توانست در مهد کودک و یا پیش‌دبستانی‌های دولتی و یا خصوصی ثبت‌نام نمایند تا آموزش‌های مقدماتی را فرا گیرند.
– مقطع ابتدایی: برای کودکان، با ورود به سن ۶ سالگی، اجباری است که ۵ سال را برای تحصیل در مدارس ابتدایی ترکیه بگذرانند
– مقطع متوسطه اول: پس از گذراندن دوره ابتدایی، محصلان مستلزم شرکت در دوره ۳ ساله متوسطه اول می‌باشند
– مقطع متوسطه دوم: در نهایت، محصلان بین سنین ۱۵ الی ۱۸ سال، در دوره ۴ ساله متوسطه دوم مشغول به تحصیلی می‌شوند
هزینه تحصیل در ترکیه در مدارس دولتی کاملا رایگان می‌باشد؛ ولی از آنجایی که زبان اصلی تحصیل در این قبیل مدارس، ترکی و زبان دوم تدریس شده از سال چهارم، انگلیسی می‌باشد، دانش‌آموزان مهاجر می‌توانند در مدارس بین‌المللی ترکیه، مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در ترکیه آن هم در مدارس بین‌المللی با زبان اصلی انگلیسی و زبان دوم ترکی، مستلزم پرداخت مبلغ هزینه‌ای به‌عنوان شهریه می‌باشد؛ شهریه‌ای که با توجه به شهر و مناطقی که مدارس در آنجا واقع شده، قابل تغییر است

تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی (لیسانس)

متقاضیانی که با نمرات بالا دوران دبیرستان را پشت سر گذاشته‌اند و در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه، موفقیت قبولی را از آن خود کرده‌اند، همچنین در آزمون آیلتس نمره‌ای بین ۵ الی ۶.۵ را کسب کرده‌اند، جزء اولویت پذیرفته‌شدگان برای تحصیل در ترکیه قرار می‌گیرند.
با این همه، شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس، ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها کمی تغییر یابد.

بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

بطور معمول دانشجویان در دوره‌ای دو ساله، تحصیلات کارشناسی ارشد خود را به پایان می‌رسانند. داشتن نمره آیلتس بین ۶ الی ۶.۵ از شرایط اصلی تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود. بقیه شرایط برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ترکیه بسیار مشابه به یکدیگرند. با این حال، در مواقعی بر اساس رشته و نوع دانشگاه مورد نظر این شرایط مشخص می‌گردد که دانشجویان بهتر است پیش از مهاجرت به ترکیه، تمامی شرایط دانشگاه‌ها را بسنجند. چرا که برخی از دانشگاه‌ها در کنار دریافت مدارک و اسناد لازمه، مصاحبه حضوری با فرد متقاضی را هم جز الزامات ثبت‌نامی خود قرار داده‌اند.

تحصیل در مقطع دکترا

طول دوره تحصیلات در مقطع دکترا معمولا بین ۳ الی ۴ سال و در مواقعی کمتر یا بیشتر از این زمان می‌باشد. دانشجویان در مراکز آموزشی ترکیه در مقطع دکترا، ضمن یکسری دروسی که اجبارا موظف به گذراندن آن هستند، با انجام یکسری تحقیقات جداگانه، می‌توانند از لحاظ مالی بخود کمک نمایند. شرایط تحصیل در ترکیه در این مقطع نیز در هر دانشگاه و برای هر رشته متفاوت می‌باشد. با این وجود در آزمون زبان آیلتس نمره‌ای بین ۶ الی ۷.۵ از شرایط الزامی پذیرش دانشجویان دکترا می‌باشد.
توجه: مدرک زبان آیلتس جزئی از شرایط پذیرفته‌شدگان در مقاطع دانشگاهی ترکیه می‌باشد.

دانشگاه‌های ترکیه

وقتی با هدف مهاجرت تحصیلی ترکیه، تصمیم به ترک کشور خود را می‌گیرید، قبل از هر کاری انتخاب دانشگاه و موسسات آموزشی است که باید صورت گیرد. در سرتاسر کشور ترکیه، بیش از ۲۰۰ موسسه آموزشی در حال حاضر مشغول فعالیتند. عمده این مراکز زیر نظر شورای آموزش عالی ترکیه در سطح بین‌المللی بصورت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، با حفظ تمامی استانداردهای آموزشی، دانشجویان را مورد آموزش قرار می‌دهند.

نحوه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و عزم مهاجرت به این کشور، پیش از هر چیزی داشتن دعوتنامه و نامه پذیرش مراکز آموزشی ترکیه را نیاز دارد. اینکار در هنگام ثبت درخواست ویزا نشان می‌دهد که دانشجوی خارجی از جانب یک موسسه آموزشی، پذیرش اولیه را دریافت کرده است که هم اینک نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. در این مرحله است که دانشجویان با ارسال درخواست و تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز، با بررسی‌های ماموران مهاجرتی و پشت سر گذاشتن تمامی شرایط واجد صلاحیت و با بدست آوردن ویزای تحصیلی، خود را برای پرواز و مهاجرت آماده می‌کنند.

مدارک و شرایط تحصیل در ترکیه:

  • گذرنامه ای با ۶ ماه اعتبار + ۴ قطعه عکس پاسپورتی (رنگی)
  • اسناد و مدارک تحصیلی دوران پیشین به همراه تمامی ریزنمرات
  • ارائه نامه تاییدیه دانشجو که از سوی مراکز آموزشی صادر گردیده است
  • ارائه برنامه تحصیلی دانشجویان به منظور نمایش هدف و انگیزه مهاجرت تحصیلی به ترکیه
  • اسناد مالی و بانکی برای اثبات توانایی مالی
  • داشتن بیمه‌ای تحت عنوان بیمه نامه دانشجویی
  • ارائه بلیت‌های رفت و برگشت
  • تکمیل فرم‌های شخصی و خانوادگی جهت درخواست ویزا
  • تاییدیه پرداخت هزینه های ویزا

آنچه در این میان ذهن مخاطب را به خود مشغول می‌سازد؛ مقدار هزینه های تحصیل در ترکیه است. بااین حال متقاضی با دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه می‌تواند بصورت کاملا رایگان در این کشور به تحصیل بپردازد.
این کشور بورس های تحصیلی فراوانی را برای جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان اختصاص داده است. دست یافتن به بورسیه های ترکیه اغلب به صورت رقابتی است و به دانشجویان و پژوهشگران برجسته اختصاص می‌یابد.
تعدادی از مهم ترین بورسیه ها عبارت اند از:

بورسیه تورک بورسلاری
بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه
بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی
بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت
بورسیه تحصیلی توبیتاک
اراسموس   بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی ابن سینا
بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه
دانشگاه یدی تپه ترکیه

هدف دولت ترکیه از ارائه بورسیه تورک بورسلاری ایجاد شبکه ای از مدیران در کشور های مختلف است که متعهد به همکاری بین المللی و درک متقابل میان جوامع هستند، این بورسیه دارای انواع مختلف است. مدت زمان استفاده از بورسیه تحصیلی تورک بورسلاری بصورت تمام وقت و یا کوتاه مدت است. بورسیه بورسلاری هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری را پوشش می‌دهند. اغلب دانشگاه های برتر ترکیه بورسیه های مختص به خود را ارائه دارند و تعداد زیادی از آنها بورسیه تورک بورسلاری را ارائه می‌دهند.

بورسیه تورک بورسلاری نه تنها شامل حمایت های مالی، پرداخت شهریه، تامین خوابگاه و بیمه درمانی می‌شود، به طور کلی برنامه های تورک بورسلاری ارائه شده به دو گروه بورس تحصیلی کارشناسی و بورس تحصیلی تحصیلات تکمیلی است.

دانشگاه فنی خاورمیانه(METU)

هدف دانشگاه از ارائه این بورسیه‌ها، فراهم نمودن شرایط آسان تحصیل برای دانشجویان خارجی است.
این دانشگاه چندین بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی مانند کمک هزینه تحصیلی غذا،کمک هزینه تحصیلی خوابگاه و کمک به صورت نقدی را پوشش می‌دهد.
ارائه داد خواست برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه الزامی است.

زمان درخواست بورس تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه
برای ترم های پاییز: سپتامبر_ اکتبر(شهریور الی مهر)
برای ترم های بهار: فوریه_مارس(بهمن الی اسفند)
البته اگر موارد استثنایی و فوری وجود داشته باشد، دانشجویان می‌توانند خارج از این دوره ها تقاضای دریافت بورسیه دهند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی سابانجی می‌شوند به طور کامل از پرداخت شهریه معاف خواهند شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

دانشجویان متقاضی دریافت بورس تحصیلی دانشگاه بیلکنت با توجه به تعدادی از معیارهای دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند. این معیارها عبارت‌اند از: ریز نمرات دبیرستان، ریز نمرات امتحانات ملی و یا نمرات آزمون بین‌المللی و سایر معیارهای علمی مثل داشتن مقاله.
در نهایت متقاضیانی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هستند، از پرداخت شهریه به صورت جزئی و یا کامل معاف می‌شوند.

شرایط اخذ بورسیه دانشگاه بیلکنت

این بورسیه به مقطع کارشناسی اختصاص دارد و کلیه رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. همچنین متقاضی باید بتواند در طول دوره تحصیل، در ارزیابی میانگین نمرات (CGPA)معدل ۲ الی ۲٫۵ را کسب کند. همچنین ریز نمرات دبیرستان متقاضی و یا نمره آزمون‌های بین‌المللی وی مورد اهمیت است.

بورسیه تحصیلی توبیتاک (TUBITAK)

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه برای متقاضیان خارجی که قصد دارند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری را را ارائه داده است متقاضی باید تعدادی از شرایط را داشته باشد. شرایطی مثل

ارائه مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ریز نمرات سال‌های تحصیلی قبلی

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از متقاضی مدارکی را درخواست کنند همچون : مدرک زبان مدرک شرکت در آزمون
متقاضی تابعیت ترک نداشته باشد.

متقاضی از سن مناسب برخوردار باشد.

بورسیه تحصیلی اراسموس در ترکیه

بورسیه اراسموس، برنامه‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که ترکیه هم در این برنامه شرکت کرده است و در برخی از دانشگاه‌های خود از این برنامه استفاده می‌کند. قانون اراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان در یک کشور دیگر سپری کنند.

بورسیه تحصیلی ابن سینا

بورسیه تحصیلی ابن سینا یک بورسیه رقابتی است که بودجه آن را دولت ترکیه تامین می‌کند و فقط مختص دانشجویان برجسته در خارج از ترکیه است. بورسیه ابن سینا ترکیه تنها برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. متقاضیان اغلب کشورهای دنیا به ویژه ایرانی‌ها امکان استفاده از این بورسیه را دارند.
بورسیه ابن سینا رشته‌های مختلف همچون علوم پزشکی، مهندسی برق، مهندسی تجارت، رشته حسابداری، فناوری مهندسی و غیره را پوشش می‌دهد. این بورسیه کمک هزینه زندگی، تامین محل اقامت، معافیت پرداخت شهریه، هزینه بیمه درمانی، کمک هزینه حمل و نقل را شامل می‌شود. همچنین دانشجوی بورس شده ماهانه مبلغ ۶۰۰ لیر از دانشگاه برای تامین هزینه‌های جاری خود دریافت می‌کند. بورسیه ابن سینا علاوه بر اینکه شامل گذراندن دوره کارشناسی می‌شود بلکه گذراندن دوره زبان ترکی را نیز شامل می‌شود. بنابراین مدت زمان آن با توجه به رشته تحصیلی حدود ۶ الی ۷ سال است.

بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه

بودجه این بورسیه توسط دولت ترکیه تامین می‌شود. اخذ این بورسیه به صورت رقابتی است. این برنامه تحصیلی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا در یکی از ۵۰ موسسه آموزشی عالی ترکیه براساس توانایی که دارند، به تحصیل بپردازند. بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه علاوه بر حمایت مالی یک دوره آموزش زبان ترکی را نیز پوشش می‌دهد. این دوره زبان به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا بیشتر با فرهنگ و تمدن ترکیه آشنا و با آن سازگار شوند. این بورسیه برنامه‌های مختلف را در سطوح مختلف تحصیلی پوشش می‌دهد. همچنین این بورسیه‌ها به دو صورت تمام وقت و برنامه زبان و فرهنگ به دانشجو ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه یدی تپه ترکیه

بورسیه تحصیلی دانشگاه یدی تپه ترکیه به دانشجویان ترکیه‌ای و خارجی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند به چند صورت تعلق می‌گیرد. این بورسیه حالت رقابتی دارد و مختص دانشجویان برتر است
مدت زمان بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه یدی تپه باتوجه به رشته و مقطع تحصیلی از ۱۰ الی ۱۴ ترم متغیر است. بخش‌هایی که در این دانشگاه شامل بورسیه می‌شوند عبارت‌اند از: رشته روانشناسی، فلسفه، جامعه شناسی، تاریخ، اقتصاد، مدیریت دولتی و غیره. همچنین این بورسیه کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاهی را پوشش می‌دهد.

منبع : https://touran.academy/turkey-scholarship/

دیدگاهتان را بنویسید