انواع گزینه های جراحی شکم شل و افتاده

انواع برش ‌های جراحی شکم شل و افتاده

جراحی شکم شل و افتاده ابدومینوپلاستی انواع مختلفی دارد. تعداد، اندازه و محل برش ها در هر یک از این جراحی ها متفاوت است. انواع مختلف آبدومینوپلاستی عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی کامل یا استاندارد: آبدومینوپلاستی کامل معمولا چشمگیرترین نتیجه را به همراه خواهد داشت زیرا در این روش پوست و چربی های اضافه در سرتاسر شکم مورد هدف قرار می گیرند و از بین می روند. در جراحی ابدومینوپلاستی کامل، ماهیچه ها و عضلات جدا شده در قسمت میانی و بالای شکم نیز ترمیم می شوند.

آبدومینوپلاستی کامل باعث سفت شدن پوست و عضلات در کل ناحیه شکم می شود. در این روش جراح یک برش افقی بین ناحیه فوقانی شرمگاهی و ناف ایجاد می کند. شکل و طول برش ممکن است بسته به مقدار پوست اضافی که در ناحیه شکم دارید متفاوت باشد.

 • مینی ابدومینوپلاستی یا آبدومینوپلاستی جزئی: مینی آبدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک تنها ناحیه زیر ناف را مورد هدف قرار می دهد و به پوست شل یا عضلات جدا شده در وسط یا بالای شکم نمی پردازد. اندازه برش در جراحی مینی ابدومینوپلاستی بسیار کوچکتر از سایر روش ها است. جراحی مینی ابدومینو پلاستی مناسب افرادی است تنها در ناحیه زیر ناف پوست شل و چربی اضافه دارند.
 • ابدومینوپلاستی معکوس: ابدومینوپلاستی معکوس مناسب افرادی است که دارای پوست شل و چربی اضافی در قسمت فوقانی شکم هستند. برخلاف ابدومینوپلاستی کامل، ابدومینوپلاستی معکوس بر بافت ها و ماهیچه های زیر شکم تأثیر نمی گذارد.

در جراحی ابدومینوپلاستی، جراح برش هایی را در زیر سینه ها ایجاد می کند و پوست شکم را به سمت بالا می کشد و لیفت می کند. در این روش جراح می تواند به طور همزمان سایز سینه ها را نیز افزایش دهد و به جوانسازی این ناحیه کمک کند.

 • ابدومینوپلاستی اطراف شکم یا گرداگرد: ابدومینوپلاستی گرداگرد یا اطراف شکم درست مانند ابدومینوپلاستی استاندارد انجام می شود، با این تفاوت که در این روش برشی که در ناحیه زیر شکم ایجاد می شود تا پهلوها و پشت کمر نیز امتداد می یابد.

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی گرداگرد می تواند پوست شل و چربی ناخواسته در ناحیه شکم، پهلوها و کمر را از بین ببرد. ابدومینوپلاستی گرداگرد برای افرادی که دارای چربی اضافی یا پوست آویزان در اطراف کمر یا پهلوها هستند، مناسب است.

 • ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس: ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس (fleur de lis) عملی است که برای جوانسازی ناحیه میانی شکم و برداشتن چربی و پوست اضافی این ناحیه طراحی شده است. این روش مناسب افرادی است که در قسمت میانی شکم خود پوست شل و چربی اضافی دارند.

جراحی ابدومینوپلاستی فلور د لیس شامل دو برش است؛ یک برش افقی زیر ناف و در امتداد ناحیه شرمگاهی و یک برش عمودی در امتداد وسط شکم. طول برش عمودی بستگی به میزان شلی پوست شکم شما دارد. این برش عمودی به جراح اجازه می دهد تا پوست شما را از طرفین و همچنین بالا و پایین سفت یا لیفت کند.

تفاوت جراحی شکم شل و افتاده با جراحی لاغری

جراحی زیبایی شکم شل و افتاده یک روش جایگزین برای کاهش وزن نیست. بنابراین افرادی که از اضافه وزن شدید یا چاقی مرض گونه رنج می برند گزینه مناسبی برای جراحی شکم شل و افتاده ابدومینوپلاستی) نیستند. در جراحی ابدومینوپلاستی تنها عیوب ظاهری شکم مانند چربی و پوست اضافه حذف و از بین می روند.

در جراحی لاغری شکم جراح با تغییر مسیر دستگاه گوارش و کوچک تر کردن حجم و اندازه معده باعث می شود بیمار راحت تر و در مدت زمان کوتاه تری وزن زیادی را از دست بدهد. بنابراین جراحی های لاغری مناسب افرادی است که از اضافه وزن شدید رنج می برند و نیاز دارند وزن زیادی را از دست بدهند.

جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند. برخی از معروف ترین انواع جراحی های لاغری عبارتند از:

 • اسلیو معده: جراحی اسلیو معده در حال حاضر محبوب ترین جراحی کاهش وزن در جهان است و باعث کاهش وزن سریع و قابل توجه می شود. در جراحی اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی قسمت بزرگی از معده برداشته می شود. این امر موجب می شود تا فرد بعد از خوردن مقدار کمی غذا به سرعت احساس سیری کند و درنتیجه در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی کم کند.

معمولا جراحی اسلیو معده به صورت لاپارسکوپی انجام می شود. در این جراحی چیزی حدود 80 درصد از معده برداشته می شود و معده باقی مانده یک کیسه لوله ای شکل شبیه به موز است. جراحی اسلیو معده مناسب افرادی است که به دلیل اضافه وزن شدید از بیمارهای قلبی، دیابت نوع 2، آسم و فشار خون بالا رنج می برند.

 • بای پس معده: در جراحی بای پس معده جراح سایز معده را کاهش می دهد و قسمتی از روده کوچک معمولا در حدود 100 سانتی متر را دور می زند. به طور متوسط، بیماران در صورت پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و یک برنامه ورزشی منظم، پس از جراحی بای پس معده، ممکن است تا 35 درصد از وزن کل بدن خود را از دست بدهند.
 • حلقه گذاری یا باندینگ معده: جراحی باندینگ معده نوعی جراحی کاهش وزن است که شامل قرار دادن یک نوار سیلیکونی در اطراف قسمت فوقانی معده برای کاهش اندازه معده و در نتیجه کاهش احساس گرسنگی است. این نوار سیلیکونی در اطراف قسمت فوقانی معده قرار داده می شود تا یک کیسه شکمی جدید و کوچک ایجاد کند.
 • بای پس روده (دئودنال سوئیچ): جراحی بای پس روده یا دئودنال سوئیچ با تغییر دائمی روند طبیعی گوارش، میزان کالری جذب شده توسط بدن را کاهش می دهد. در جراحی بای پس روده، جراح 80 درصد معده را بر می دارد و بخشی از روده کوچک را دور می زند. با این حال، به جای اتصال معده به روده کوچک، معده به دوازدهه متصل می شود.
 • بالون معده: بالون معده از طریق آندوسکوپی و از راه دهان درون معده قرار می گیرد. پس از آنکه بالون درون معده قرار گرفت جراح بالون را با مایع نمکی استریل پر می کند. بالون حجم زیادی از معده را اشغال می کند و بدین جهت فرد با خوردن مقدار کمی غذا، احساس سیری می کند.

جراحی شکم شل و افتاده بهتر است یا پانیکولکتومی؟

در جراحی پانیکولکتومی پوست اضافی و بافت چربی که گاهی اوقات تا روی اندام تناسلی و یا ران ها آویزان می شود، حذف یا برداشته می شود. بنابراین پانیکولکتومی بیشتر بر روی حذف پوست شل و اضافی از ناحیه شکم تمرکز دارد. برخی از تفاوت های جراحی شکم شل و افتاده و پانیکولکتومی عبارتند از:

 • جراحی زیبایی شکم شل و افتاده یا آبدومینوپلاستی معمولا برای اهداف زیبایی و جراحی پانیکولکتومی معمولا برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • یکی از تفاوت های اصلی جراحی شکم شل و افتاده (ابدومینوپلاستی) با جراحی پانیکولکتومی در این است که در جراحی ابدومینوپلاستی علاوه بر برداشتن چربی و پوست اضافی شکم، ماهیچه های آسیب دیده و ضعیف شکم نیز ترمیم و تقویت می شوند.
 • جراحی پانیکولکتومی بیشتر مناسب افرادی که افتادگی پوست بسیار شدید در ناحیه شکم دارند. افتادگی شدیدتر پوست شکم که باعث مشکلات سلامتی مزمن مانند بثورات و زخم می شود معمولا از طریق پانیکولکتومی برطرف می شود.

ترکیب جراحی شکم شل و افتاده با سایر روش ها

بسیاری از جراحان پلاستیک برای رسیدن به نتایج بهتر در کنار جراحی شکم شل و افتاده از روش های دیگر هم استفاده می کنند. برخی از این روش ها عبارتند از:

 1. جراحی شکم شل و افتاده به همراه لیپوساکشن

در بسیاری از موارد انجام همزمان جراحی شکم شل و افتاده (ابدو مینوپلاستی) به همراه لیپوساکشن توصیه می شود. در طی این جراحی ترکیبی، چربی های ناخواسته از نقاط مختلف بدن مانند شکم، ران ها، بازوها و … برداشته می شوند و همچنین عضلات ضعیف و آسیب دیده شکم به طور همزمان سفت و ترمیم می شوند.

 1. جراحی شکم شل و افتاده به همراه جراحی زیبایی سینه

بسیاری از افرادی که کاندید جراحی شکم شل و افتاده هستند از ظاهر سینه های خود نیز ناراضی می باشند. خبر خوب این است که امکان انجام همزمان جراحی ابدومینوپلاستی و جراحی زیبایی سینه وجود دارد. جراح پلاستیک شما می تواند همزمان با جراحی شکم شل و افتاده، سایز سینه های شما را افزایش یا کاهش دهد و یا سینه های شما را لیفت کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی

سخن پایانی

اگر جراحی شکم شل و افتاده توسط یک جراح کم تجربه انجام شود ممکن است با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد و در نهایت بیمار از نتیجه عمل راضی نباشد. برای کسب بهترین نتیجه از جراحی شکم شل و افتاده باید به یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد. اگر قصد انجام هر کدام از جراحی های فوق را دارید، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را  به آدرس www.drkambiz-izadpanah.com مطالعه نموده و یا نمونه کارهای بیشتری را در پیج اینستاگرام دکتر ایزدپناه مشاهده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید