همان طور که می دانید شبکه اجتماعی لینکدین یکی از بهترین بسترها برای تبلیغ کسب و کارها می باشد. امکانات و قابلیت های متعددی که در لینکدین وجود دارد باعث می شود کاربران بسیار زیادی با شما و کسب و کارتان تعامل کنند. اما گاها می بینیم بسیاری از کسب و کارها و کمپین های تبلیغاتی در لینکدین، آن طور که می خواهند نتیجه نمی گیرند و این موضوع باعث ناامیدی و بی انگیزگی صاحبان کسب و کار و کمپین می شود.

مشکلی که باعث می شود تبلیغات شما در این شبکه اجتماعی پربازده نباشد، این است که تحقیقات کافی را برای ایجاد تبلیغات مناسبی که کاربر هدف به سمت آن جذب شود انجام نداده اید. بسیاری از کاربران به تبلیغات متنی بیشتر از تبلیغ ویدئویی اهمیت می دهند و برخی نیز ویدئو را مقدم بر متن می دانند. این موضوعات است که باعث می شود تبلیغات شما دیده نشده و به نتیجه مطلوب نرسید. لینکدین با استفاده از تست A/B این مشکل را حل کرده و به کسب و کارها کمک می کند تبلیغات شان را بهتر و هدفمندتر انجام دهند. اگر قصد دارید با این موضوع بیشتر آشنا شوید در ادامه با همیارسوشال همراه باشید.

تست‌های A/B در تبلیغات لینکدین چه کاربردی دارند؟

آشنایی با تست A/B 

اگر موافق باشید قبل از شروع بحث اصلی بهتر است کمی درمورد تست‌های A/B صحبت کنیم؛ چون احتمالا هیچ شناختی درباره‌ی آن‌ها ندارید. خب! اگر بخواهیم یک تعریف خیلی ساده داشته باشیم باید بگوییم: تست‌های A/B یا Spliting Testing تست‌هایی هستند که بین دو متغییر A و B انجام می‌شوند. یعنی با استفاده از آن‌ها می‌توان فهمید کدام یک از متغییرها تاثیر بهتری روی تبلیغات لینکدین دارد.

تجربه نشان داده است که شناخت سلیقه‌ی مخاطب تاثیر زیادی روی موفقیت در تبلیغات لینکدین دارد؛ تست‌های A/B هم دقیقا همین کار را انجام می‌دهند! این تست‌ها به ما نشان می‌دهند که مخاطب به کدام نوع از تبلیغات توجه بیشتری نشان می‌دهد! تبلیغات نوع A یا تبلیغات نوع B! لازم است بدانید که نوع A  و B توسط خود شما انتخاب خواهد شد؛ در حقیقت، این شما هستید که مشخص می‌کنید کدام متغییرها با هم مورد آزمایش قرار بگیرند.

یکی از چیزهایی که در تست‌های A/B از اهمیت بالایی برخوردار است، نحوه‌ی انتخاب متغیرهاست! همان‌طور که گفتیم، باید دو متغیر طوری انتخاب شوند که بتوان نتیجه‌ی قابل قبولی از آن‌ها گرفت. برای اینکه بهتر متوجه شوید بهتر است یک مثال از تست‌های A/B را با هم مرور کنیم:

مثالی از تست A/B :

فرض کنید شما طراح سایت یک فروشگاه اینترنتی هستید؛ حال می‌خواهید مطالب مختلف سایت مانند مقاله‌ها، اخبار، محصولات جدید و ده‌ها عنوان دیگر را روی صفحه اصلی سایت قرار دهید. چه می‌کنید؟! قطعا چینش‌های مختلفی برای آن در نظر می‌گیرید؛ اما کدام بهتر است؟ کدام یک از طراحی‌ها می‌تواند مخاطب بیشتری جذب کند؟! برای پاسخ به این سوالات باید تست A/B انجام دهید!

برای مثال می‌خواهید بدانید باکس مربوط به اخبار فروشگاه در سمت راست صفحه اصلی باشد بهتر است یا سمت چپ؟ در این شرایط بهتر است طراحی سایت را به دو شکل انجام دهید. سمت راست را متغیر A و سمت چپ را متغیر B در نظر گرفته و آزمایش را دو هفته تکرار کنید؛ پس از آن بررسی کنید و ببینید در کدام حالت مشتری بیشتری جذب شده است. اگر متغیر A نتیجه بهتری داشت، طراحی سایت را بر اساس همان انجام دهید. فقط یادتان باشد که این یک مثال ساده بود و شما می‌توانید بسیاری از موارد را توسط طراحی تست‌های A/B مورد سنجش و آزمایش قرار دهید.

تبلیغات لینکدین

انواع تست‌های A/B در تبلیغات لینکدین

در این بخش از مقاله می‌خواهیم با تست‌های A/B در تبلیغات لینکدین آشنا شویم. این تست‌ها در حقیقت روش‌هایی فوق العاده برای تعیین استراتژی تبلیغات هستند که به کمک آن‌ها می‌توان یک کمپین تبلیغاتی موفق در لینکدین ایجاد نمود.

تست‌های A/B مانند قطعات یک پازل هستند! که با انجام چندین تست می‌توانید این پازل را تکمیل کنید. همچنین تکرار این تست‌ها باعث مشخص شدن همه‌ی ابهامات در روش تبلیغات خواهد شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تصاویر مورد استفاده در تبلیغ، نوع نگارش متن تبلیغاتی، فونت، رنگ متن و بسیاری دیگر اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی کوچکترین تغییر در متن و یا نوع تبلیغات لینکدین، تاثیر بسیار زیادی روی فروش محصولات و یا سرویس‌های شما خواهد داشت. همچنین، تست‌های A/B می‌تواند اشتباهات تبلیغاتی را به شما نشان دهد تا دیگر آن‌ها را مرتکب نشوید.

? اگه اندرویدت 4.4.2 یا 2.3.6 هست و اینستاگرام برات اجرا نمی‌شه این رو ببین: نسخه قدیمی اینستاگرام

حال اگر می‌خواهید محصولات خود در صفحه شرکتی و صفحه ویترین را به دیگران نشان دهید یا یک کمپین تبلیغاتی موفق داشته باشید، در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید تا با انواع تست‌های A/B در تبلیغات لینکدین بیشتر آشنا شویم:

۱- تست‌های A/B برای تصویر:

تجربه نشان داده است که در موفقیت یک تبلیغ، تصاویر اهمیت بسیار زیادی دارند. در قدم اول، این تصاویر و عکس‌ها هستند که توجه مخاطب را جلب می‌کنند؛ پس باید تست‌های A/B را ابتدا از تصاویر شروع کرد.

هریک از پست‌های تبلیغاتی لینکدین دارای می‌تواند دارای یک تصویر باشد. پیشنهاد ما این است که از تصاویر با رزولوشن ۱۲۰۰ در ۶۲۷ استفاده کنید تا تاثیر بیشتری روی مخاطب داشته باشد. همچنین استفاده از عکس‌ با جلوه‌های بصری منحصربفرد قطعا نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت. علاوه بر آن، قرار دادن متن روی تصاویر نیز یکی از گزینه‌های جذاب برای تبلیغات در لینکدین است. برای این کار می‌توانید از نقل قول‌ها استفاده کنید و یا ویژگی اصلی محصولاتان را به صورت خلاصه توضیح دهید. در این صورت، مخاطب با دیدن تصویر، نکات اصلی تبلیغ را می‌آموزد. حال به نظر شما برای انجام یک تبلیغ بهتر چه تست‌هایی می‌توان روی تصاویر آن انجام داد؟ از جمله تست‌های A/B مورد استفاده در تصاویر تبلیغاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  تصاویر بندانگشتی (thumbnail) بهتر است یا تصاویر همراه با فیلم و صدا؟
  • تصویر یک شخص تاثیرگذارتر است یا تصویر یک شیء؟
  • عکس‌های با پس زمینه‌ی روشن عملکرد بهتری دارند یا عکس‌های با پس‌زمینه تیره؟
  • برای بخش فراخوان (call to action) تصویر شفاف بهتر است یا کدر؟
  • و بسیاری دیگر …

۲- تست‌های A/B برای متن:

یک نوشته‌ی جذاب می‌تواند تبلیغات شما را زیر و رو کند! در حقیقت، با استفاده از کلمات خاص، مخاطب بیشتری جذب خواهید کرد؛ به همین دلیل، یکی از راه‌های توسعه‌ی کسب و کارهای اینترنتی استفاده از تبلیغات با متن خوب است. شاید باورتان نشود اما ایجاد یک تغییر کوچک در متن تبلیغ، تاثیر بسیار زیادی رو روند کاری شما خواهد داشت.

تست‌های A/B بسیاری برای مقایسه‌ی متن و نوشته وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بفهمید که مشتری به کدام متن علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهد. به عنوان مثال، متن “این کتاب را دانلود کنید” نتیجه‌ی بهتری دارد یا متن “این راهنما را دانلود کنید” ؟ در کدام حالت تعداد دانلود کتاب بیشتر بوده است؟ از همان برای گسترش کمپین تبلیغاتی خود استفاده کنید!

محتوای تبلیغاتی

۳- نوع محتوای تبلیغاتی:

برای نوشتن یک محتوای تبلیغاتی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. مثلا برخی تلاش می‌کنند محصولات خود را با محصولات سایر شرکت‌ها مقایسه کنند؛ یا اینکه از پیشرفت محصولات خود در طی سال‌های گذشته حرف بزنند. اما معلوم نیست کدام محتوا برای مخاطب جذاب‌تر است! پس در این حالت بهتر است از تست‌های A/B استفاده کنید.

نتیجه‌ی بسیاری از تست‌های A/B نشان می‌دهد که ارائه دادن آمار و ارقام در یک محتوای تبلیغاتی باعث جلب توجه مخاطبان می‌شود. شما هم می‌توانید با طراحی یک تست A/B متوجه شوید که کدام نوع از محتواهای تبلیغاتی برایتان بهتر است.

تبلیغات لینکدین
A-B comparison. Split testing. Concept computer vector illustration

۴- تعداد کاراکترهای محتوای تبلیغاتی:

یکی دیگر از تست‌های A/B که می‌توان در تبلیغات لینکدین از آن استفاده کرد، مقایسه‌ی بین تعداد کاراکترهای یک محتواست. در این حالت می‌توانیم با طراحی یک آزمایش ساده، تعداد حروف و کارکترها را بهینه کنیم. به همین سادگی!

به عنوان مثال، حداکثر تعداد حروف برای کپشن نویسی در لینکدین ۱۵۰ حرف است. آیا در این شرایط هم انجام تست A/B ضروری است؟! در پاسخ باید بگوییم: با اینکه این تعداد حروف بسیار کم است اما همان مقدار کم هم برای جذب مخاطب خیلی اهمیت دارد. بنابراین، ما باید بدانیم که مخاطب یک کپشن ۷۰ کاراکتری را بیشتر می‌پسندد یا یک کپشن ۱۵۰ کاراکتری را؟

۵- نحوه‌ی نوشتن عنوان‌ها:

بسیاری از افراد برای نوشتن یک عنوان برای متن تبلیغاتی خود ترجیح می‌دهند از حداقل تعداد کلمات استفاده کنند. باید بگوییم که این روش تا حدودی درست است چراکه در کم‌ترین زمان ممکن، مخاطب را درگیر متن می‌کند. اما سوال اینجاست که آیا در همه‌ی موارد همین‌طور است؟ به نظر می‌رسد که نمی‌توان همه‌ی کمپین‌های تبلیغاتی را یکسان در نظر گرفت و در مناطق و موضوعات مختلف، نوع سلیقه‌ی مخاطب بسیار متفاوت خواهد بود. در این شرایط استفاده از تست‌های A/B در تبلیغات لینکدین بسیار سودمند است.

نحوه‌ی انجام تست A/B در لینکدین

در این بخش از مقاله می‌خواهیم با کمک هم یکی از تست‌های A/B را در تبلیغات لینکدین اجرا کنیم. برای این کار سه مرحله طراحی کرده‌ایم که شامل موارد زیر است:

  • مرحله‌ی اول: برای شروع کار باید یک کمپین تبلیغاتی بسازید. پس از آن تمام اطلاعات خواسته شده مانند قیمت، بودجه‌ی تبلیغات و سایر تنظیمات مرتبط را در این کمپین وارد کنید.
  • مرحله دوم: در این قسمت باید کمپینی که در مرحله‌ی اول ساخته‌اید را دقیقا کپی کنید. بعد از این کار، شما دو کمپین تبلیغاتی کاملا یکسان در اختیار خواهید داشت. حال باید یکی از تنظیمات را تغییر دهید! به عنوان مثال می‌توانید تصویر یا متن کمپین تبلیغاتی اول را تغییر دهید. سپس هر دو کمپین را برای مخاطبان مختلف منتشر کرده و حدود دو هفته منتظر بمانید تا ببینید کدام یک از کمپین‌ها بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.
  • مرحله سوم: در آخر نوبت به نتیجه‌گیری می‌رسد! در این مرحله باید نتایج حاصل از تست‌های A/B را جمع‌آوری کرده و به بررسی آن‌ها بپردازید. سپس یک استراتژی تبلیغاتی مناسب طراحی کنید.

تست A/B در لینکدین

نکات ضروری در انجام تست‌های A/B

خب! احتمالا تا اینجای مقاله با انواع تست A/B و نحوه‌ی انجام آن در تبلیغات لینکدین آشنا شده‌اید. اما همه چیز تمام نشده است! چراکه انجام این نوع از تست‌ها نیازمند رعایت برخی از نکات مهم است. علاوه بر آن، در صورتی که تست‌های A/B با دقت و وسواس فراوان انجام شوند، نتیجه بسیار بهتری نیز خواهند داشت. از جمله نکات ضروری برای انجام این تست‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- مدت زمان انجام تست:

برای اینکه بتوانیم از تست‌های A/B یک نتیجه‌ی معنادار استخراج کنیم، مدت زمان انجام تست را باید در نظر داشته باشیم. نتایج نشان می‌دهد بهترین زمان برای این کار، حدود ۲ هفته است. بنابراین به تست‌های A/B که در زمان‌های کمتری انجام شده‌اند، اعتماد نکنید چراکه این تست‌ها نتایج به درد بخوری نخواهند داشت!

۲- تعداد متغیرها:

همان‌طور که گفتیم، در هر تست‌های A/B فقط باید یک موضوع را مورد آزمایش قرار دهید! به عنوان مثال نمی‌توانید در یک تست هم رنگ متن را مقایسه کنید و هم جایگاه آن در صفحه را؛  پس بهتر است روی یک موضوع تمرکز کرده و تست‌های مرتبط به آن را طراحی کنید. در غیر این‌صورت نمی‌توانید بفهمید که نتیجه‌ی آزمایش به دلیل تغییر در کدام یک از موضوعات بوده است.

در این حالت، اگر بخواهید چندین موضوع مختلف را مورد آزمایش قرار دهید باید از چندین تست‌های A/B به صورت همزمان استفاده کنید. مثلا یک تست برای تصویر اصلی طراحی کنید و یک تست دیگر برای دکمه فراخوان یا CTA و هر دو را به صورت همزمان انجام دهید.

۳- نتیجه‌گیری از تست‌های A/B :

بسیاری از ما عادت داریم که فرضیات و سلیقه‎ی خودمان را با نتایج حاصل از آزمایش‌ها درگیر کنیم. تست‌های A/B هم ممکن است دچار همین عادت شود که بسیار اشتباه است! بنابراین سعی کنید به صورت مستقل نتیجه‌گیری کنید و حس درونی خود را کنار بگذارید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما خودتان هیچ علاقه‌ای به رنگ سبز ندارید و فکر می‌کنید استفاده از آن برای طراحی سایت اصلا مناسب نیست. اما نتیجه‌ی تست‌های A/B نشان می‌دهد که مخاطبان تمایل بیشتری به رنگ سبز دارند! در این شرایط نباید به سلیقه‌ی خود اعتنا کنید در غیر این‌صورت انجام تست‌های A/B هیچ سودی نخواهند داشت.

۴- بازه‌های زمانی انجام تست:تبلیغات در لینکدین

برای انجام یک تست A/B باید به تغییرات زمانی توجه داشته باشید. زیرا ممکن است زمان، سلیقه‌ی مخاطب را تغییر دهد! و این کاملا طبیعی است. شاید جالب برایتان جالب باشد که انجام یک تست A/B مشابه در فصل‌های مختلف سال، ممکن است نتایج مختلفی داشته باشد. همچنین انجام تست در برخی از زمان‌ها مانند تعطیلات نوروز و یا سایر روزهای خاص باید مورد توجه قرار گرفته و عامل زمان در نتیجه‌گیری آن‌ها دخیل باشد.

حرف آخر …

انجام تست‌های A/B در شبکه‌های اجتماعی یکی از عوامل موفقیت در بازاریابی‌های اینترنتی است. با این حال تنها درصد کمی از شرکت‌ها با تست A/B آشنایی دارند. بنابراین بهتر است اطلاعات خود در مورد این تست‌ها را افزایش دهید. هدف ما نیز از نوشتن این مقاله، آشنایی با تست‌های A/B و نحوه‌ی انجام آن در کمپین‌های تبلیغاتی لینکدین بوده است که امیدواریم برای موفقیت در کسب و کار شما مفید باشد.

حال به نظر شما انجام این تست‌ها چه تاثیری روی هدف‌گیری مخاطب و پیدا کردن سلیقه‌ی مشتری دارد؟ آیا زمان گذاشتن و صرف هزینه برای انجام این تست‌ها منطقی است؟ همچنین اگر در کمپین تبلیغاتی خود تجربه‌ی استفاده از تست‌های A/B را دارید، ویژگی‌های مثبت و منفی آن را در پایین همین مقاله با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید