دانشمندان سرانجام کشف کردند که کوازارها چگونه شکل می گیرند و نور شدید خود را از کجا تولید می کنند.

کوازارها

کوازارها درخشان ترین و قوی ترین اجرام در کهکشان هستند و اخیراً دانشمندان توانسته اند بزرگترین معمای مربوط به این اجرام آسمانی را حل کنند. در یک مطالعه اخیر، آنها دریافتند که اختروش ها با برخورد کهکشان ها انرژی می گیرند و روشن می شوند.

به گزارش Vise، گروهی از محققان از دانشگاه‌های شفیلد و هرتفوردشایر می‌گویند که اختروش‌ها که برای اولین بار حدود 60 سال پیش کشف شدند، ناشی از برخورد کهکشان ها آنها انرژی می دهند و درخششی معادل تریلیون ها ستاره تولید می کنند.

محققان این برخوردها را هنگام استفاده از مشاهدات تصویربرداری عمقی شناسایی کردند تلسکوپ اسحاق نیوتن در لا پالمااو ساختارهای درهم تنیده نواحی بیرونی کهکشان ها را دید که میزبان اختروش ها هستند.

اکثر کهکشان ها دارای یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود هستند. این کهکشان ها نیز جرم زیادی دارند گاز وجود دارد، اما بیشتر این گاز در فاصله زیادی از مرکز کهکشان ها می چرخد ​​و از سیاهچاله ها در امان است.

انرژی بسیار شدید کوازارها از کجا می آید؟

اما برخورد بین کهکشان ها این گازها را به سمت سیاهچاله های مرکز کهکشان می فرستد. سپس، قبل از اینکه سیاهچاله این گازها را ببلعد، مقدار زیادی انرژی به صورت تشعشع ساطع می شود و درخششی ایجاد می کند که مخصوص اختروش ها است.

فعال شدن اختروش ها می تواند عواقب فاجعه باری برای کهکشان ها داشته باشد. این رویداد ممکن است گازهای باقی مانده را از کهکشان ها حذف کند خارج از سرعت آن را کند می کند و برای میلیاردها سال از تشکیل ستاره های جدید جلوگیری می کند.

این اولین باری است که دانشمندان توانسته اند اختروشی را با این سطح از حساسیت رصد کنند. آنها با مشاهده هستند 48 سیارک کهکشان میزبان آنها به این نتیجه رسید که این کهکشان ها کالیفرنیا هستند سه برابر بیشتر بسیاری از کهکشان های دیگر در معرض خطر برخورد یا تعامل با کهکشان های دیگر هستند.

این مطالعه گام مهمی در افزایش دانش ما در مورد شکل گیری و تامین انرژی اختروش ها است. پروفسور Cleo Tedhunter از واحد فیزیک و نجوم دانشگاه شفیلد گفت: “پدیده های افراطی یکی از شدیدترین پدیده های جهان هستند و آنچه ما از آنها می بینیم احتمالاً نشان دهنده اتفاقی است که در حدود پنج میلیارد سال آینده رخ خواهد داد. برخورد راه شیری با کهکشان آندرومدا دارد رخ می دهد “.

دانشمندان می گویند زمین به این زودی ها دچار اختروش نخواهد شد. با این حال، محققان این پدیده ها را زیر نظر دارند تا درباره تاریخ کیهان و آینده کهکشان راه شیری بیشتر بدانند. نتایج این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید