آیا شما همه اطلاعات لازم را درباره ابعاد فرش ماشینی میدانید؟ همه میدانیم که فرش های ماشینی توسط دستگاه های صنعتی بافته می شوند. مطمئنا متراژ فرشها طبق سایز و ابعاد معین و استانداردی که برای دستگاه تعریف شده است، بافته می شوند.

معمولا فرش ماشینی و حتی دستباف را در سایز و ابعاد متفاوت از ابعادی که ما میشناسیم( 6 و 9 و 12 متری) نیز تولید می کنند. اندازه فرش ها استاندارد و مشخص است. فرش هایی که سایز های غیر استاندارد دارند به درخواست و سفارش مشتری تولید می شوند. بنابراین اینگونه نیست که هر بافنده به دلخواه خود ابعاد فرش را تغییر دهد.

ابعاد فرش ماشینی و سایزهای استاندارد انواع فرش

سایزهای استاندارد انواع فرش

ابعاد فرش ماشینی و یا دست بافت یکی از مهمترین شاخص ها در هنگام خرید انواع فرش است. در زمینه تولید فرش ماشینی با توجه به اینکه توسط دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی بافته می شوند هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. امروزه فرشها را در شکل های هندسی و متفاوت نیز تولید میکنند تا بسته به نیاز مشتری برای زیبایی منزل مورد استفاده قرار بگیرند. در این مقاله به بررسی برخی از پرفروش ترین ابعاد و سایز استاندارد فرش ماشینی می پردازیم با ما تا انتها همراه باشید.

طرحی زیبا از فرش ماشینی

ابعاد و سایز استاندارد فرش 12 متری

فرش های 12 متری یکی از پرفروش ترین فرش ها هستند. این سایز از فرش ماشینی از گذشته تا به امروز در بازار این کالا خریداران زیادی داشته و همچنان متقاضی زیاد دارد. هر گاه مدل و نقشه جدیدی از فرش توسط طراحان نقشه کشیده می شود. اولین نمونه از طرح را در سایز 12 متری تولید میکنند و پس از آن سایزهای 9 و 6 متری بافته می شود.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی 12 متری: طول فرش 4 متر و عرض آن 3 متر است. معمولا فرش های ماشینی در اندازه و سایز استاندارد تولید می شوند. ولی فرشهای دستبافت گاهی اندازهای آنها دقیق در نمی آید و کمی از اندازه های استاندارد فاصله می گیرند.

انواع مختلف فرش ماشینی در نمای داخل خانه

ابعاد و سایز استاندارد فرش 9 متری

به طور معمول هر نقشه ای که برای فرش ها کشیده می شود اولین سایزی که از آن بافته میشود سایز 12 متری است. ولی سایز 9 و 6 متری هم بین مشتریان متقاضی زیاد دارد. امروزه زیباترین و پرفروش ترین فرش، فرش نه متری است. به شکل استاندارد ابعاد فرش نه متری 5. 3 در 5. 2 متر است. یعنی طول فرش باید 5. 3 و عرض آن هم 5 .2 باشد.

البته به ندرت پیش می آید فرش های 9 متری را در ابعاد 3*3 نیز ببافند.

امروزه به دلیل کوچکتر شدن ابعاد خانه ها و همچنین جلوه بیشتر نقشه های فرش بر روی فرش های نه متری، این سایز از فرش طرفداران بیشتری نسبت به فرش 12 متری پیدا کرده است. مهم تر از همه قیمت مناسب فرش 9 متری نسبت به سایز 12 متری است که توجه خریداران را به خود جلب کرده است.

کارخانه بافت فرش ماشینی

ابعاد و سایز استاندارد فرش 6 متری

ابعاد فرش ماشینی در سایز 6 متری یک اندازه مشخصی دارد که تمام تولید کنندگان از آن پیروی میکنند.

به طور معمول ابعاد استاندارد فرش 6 متری 3 متر طول و 2 متر عرض است. یا به تعبیر عامیانه تر 2*3 متر است. در نظر داشته باشید از نظر قیمت، فرش 6 متری دقیقا نصف قیمت فرشهای 12 متری است و مناسب خانه هایی با ابعاد و سایز کوچکتر است. امروزه سلیقه جوانان بیشتر به سمت فرش ها با سایزهای کوچکتر سوق پیدا کرده است. به همین دلیل فعالان این صنعت در صدد هستند برای همه سلیقه ها ابعاد مختلف فرش ها را تولید کنند. به طور مثال فرشها در ابعاد 4 متری ، ذرع و نیم، کناره، دایره، بیضی مربع و مستطیل نیز تولید می شوند.

در صنعت بافت فرش ماشینی به سبب اینکه فرش توسط ماشین بافته می شود. می بایست قبل از بافت فرش برای ماشین ابعاد فرش ها را به طور پیش فرض مشخص کرد. بنابراین ابعاد فرش ماشینی به شکل استاندارد و مشخص اجرا می شود. ولی در مقابل فرش های دستباف را می توان در هر سایز و ابعادی که مایل باشید ببافید. ولی همیشه عرف بافت و ابعاد بافت فرش ها باید از حالت استاندارد خارج نشود مگر اینکه به شکل سفارشی درخواست بافت داده شده باشد.

در قسمت ارزش گذاری اگر چنانچه ابعاد فرش ماشینی از حالت استاندارد خارج شده باشد روی ارزش گذاری فرش تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. ولی اگر تفاوت در اندازه و سایز تنها در حد چندین سانتی متر باشد می توان از آن چشم پوشی کرد. ولی اگر تفاوت اندازه بیشتر باشد ارزش فرش تغییر خواهد کرد. در زمان خرید فرش ماشینی این فاکتور را مد نظر داشته باشید.

اگر می خواهید فرش خریداری کنید بهترین پیشنهاد ما به شما خرید از شهر فرش است. خرید از این مجموعه تضمین کیفیت، تضمین قیمت، حمل و نقل رایگان، پرداخت امن و پشتیبانی 24 ساعته از شما را در پی خواهد داشت. اندازه و ابعاد فرش ماشینی که از شهر فرش خریداری میکنید کاملا استاندارد و دقیق است.

طرحی نو و متفاوت از انواع فرش ماشینی

ابعاد استاندارد انواع فرش های ماشینی

مطمئنا قبل از خرید فرش برای هر نقطه از خانه می بایست در درجه اول متراژ و ابعاد محیط و همچنین ابعاد فرش ماشینی را مشخص کنید و سپس برای خرید اقدام کنید. تولید کنندگان انواع فرش ماشینی اندازه های مشخص و استانداردی از فرش ماشینی را تولید میکنند که عبارتند از:

 • فرش 12 متری: 3 * 4 متر
 • فرش 9 متری: 5. 2 * 5. 3 متر
 • فرش 6 متری: 2 * 3 متر
 • فرش کناره 4 متری: 1 * 4 متر
 • فرش کناره 3 متری: 1 * 3 متر
 • فرش کناره 2 متری: 1 * 2 متر
 • فرش پادری: 80 * 50 سانتی متر

قبلا اشاره کردیم که علاوه بر اندازه های مستطیل شکلی که طول و عرضشان اعلام شد. فرشهای گرد، بیضی و مربع شکل ماشینی نیز تولید می شوند.

سایزها و قطر فرش های گرد ماشینی عبارتند از:

 • فرش دایره ای به قطر 1 متر
 • فرش دایره ای شکل به قطر 2 متر
 • فرش دایره ای شکل به قطر 3 متر

سایز و ابعاد فرش ماشینی به شکل مربع عبارتند از:

 • 1 * 1
 • 5/1 * 5/1
 • 2 * 2
 • 5/2 * 5/2
 • 3 * 3
 • 5/3 * 5/3
 • 4 * 4

لازم به ذکر است فرش های مربعی را همه تولید کنندگان فرش نمی بافند.

دیدگاهتان را بنویسید