بازی‌های رومیزی یکی از قدیمی‌ترین سرگرمی های رایج بین خانواده‌ها بوده است و همواره مورد استقبال کودکان، نوجوانان و بزرگسالان قرار گرفته است. امروزه نیز با توجه به ظهور خلاقیت و نوآوری‌های خاص در زمینه طراحی و ساخت بازی فکری و ارائه انواع بازی‌های فکری در ژانر و سبک‌های مختلف، این سرگرمی به یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سرگرمی‌ها تبدیل شده است.
یک تفریح و سرگرمی سالم که علاوه بر اوقات خوش، مهارت‌های شناختی بازیکنان همچون اندیشیدن، حل مسئله، تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد. ضمن آنکه زمینه را برای پرورش مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی مهیا می‌سازد.
بردگیم‌ها انواع متعددی دارند برای شناخت آسان‌تر می‌توان آن‌ها را در دسته بازی های دورهمی، استراتژیک، انتزاعی، کارتی و جنگی قرار داد. هریک از این بازی‌ها عناصر، مکانیزم و روش بازی منحصربه فرد خود را دارند، و هر یک بخشی از توانمندی‌های بازیکنان را هدف قرار می‌دهند. بنابراین در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از بهترین بازی‌های فکری رقابتی و دورهمی بپردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بازی رقابتی دورهمی

بازی رومیزی کهربا

کهربا یکی از جذاب‌ترین بازی های فکری استراتژیک می‌باشد که بر اساس بردگیم محبوب اسپلندور طراحی شده است. قوانین و روش بازی کهربا هیچ‌ تفاوتی با اسپلندور ندارد، تنها تصاویر کارت‌های بازی کمی تغییر کرده‌اند. در این بازی مهیج بازیکنان به عنوان صاحبان معادن ایفای نقش می‌کنند که هدف آن‌ها کسب بیشترین امتیاز و تبدیل شدن به بهترین جواهرساز شهر می‌باشد.
کهربا یک بازی استراتژیک با تم اقتصادی و تجاری می‌باشد که برای ردۀ سنی ده سال به بالا و تعداد بازیکنان 2 تا 4 نفر طراحی شده است. اگر علاقه‌مند به بازی های استراتژیک هستید این بازی مهیج می‌تواند برای ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

بازی کهربا باعث تقویت مهارت تصمیم گیری و ریسک پذیری می‌شود، کسب امتیاز از اساسی ترین مکانیزم های بازی چالش برانگیز کهربا می‌باشد، با به کارگیری استراتژی های خاص، آینده نگری، انتخاب و برداشت درست کارت‌ها و ژتون های بازی می توان بیشترین امتیاز را کسب کرد. بازی فکری کهربا یکی از بازی های پرطرفدار بین نوجوانان و بزرگسالان می‌باشد که به شدت رقابتی بوده، قوانین بازی کهربا ساده و یادگیری آن آسان می‌باشد ولی در طول بازی با چالش های بسیاری مواجه می‌شوید و در بسیاری موارد در دوراهی انتخاب قرار می‌گیرید. کهربا یک سرگرمی فوق العاده برای تمامی اعضای خانواده می‌باشد، هیجان را با خرید بازی کهربا تجربه کنید.

در این بازی رومیزی بازیکنان با سه دسته از کارت‌های توسعه دهنده و تعدادی ژتون در رنگ‌های مختلف سروکار دارند که اساس بازی را تشکیل می‌دهند که با استفاده از کارتها و بهره جستن از تفکر استراتژیک و مدیریت منابع باید به بالاترین امتیاز بازی یعنی 15 برسند.

 در این بازی هر یک از بازیکنان در نوبت خودش قادر به انجام یکی از سه اکشنی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، خواهد بود. اکشن اول هر بازیکن می‌تواند دو توکن از یک رنگ و یک توکن از رنگ دیگر و یا 3 توکن از رنگ‌های مختلف بردارد. اکشن دوم، هر بازیکن با استفاده از یک توکن طلا می‌تواند یکی از کارت‌های توسعه دهنده را رزرو نماید. در اکشن سوم این امکان برای بازیکن وجود دارد که هزینه خرید یک کارت را با توکن هایی که در دست دارد بپردازد و کارت را دریافت کند.

بازی رقابتی کهربا

بازی مهیج کهربا زمانی به اتمام می‌رسد که یکی از بازیکنان به امتیاز 15 برسد. برای پیروزی در این بازی باید از تفکر استراتژیک برخوردار باشید. منابعی را که در اختیار دارید و کارت‌های هدف خود را بررسی کنید، در هر نوبت در انتخاب کارت و توکن حتما حرکات رقیب خود را زیر نظر داشته باشید.

بازی فکری کهربا یکی از بهترین بازی های رقابتی می‌باشد که بازیکنان را به چالش می‌کشاند. علاوه‌بر این کهربا از جمله بهترین بازی‌های فکری بزرگسالان است که تجربۀ فوق‌العاده‌ای را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

بازی رکب

رکب یک بردگیم استراتژیک جنگی فوق العاده جذاب می‌باشد. این بازی رومیزی به شدت رقابتی بوده و بازیکنان را دچار چالش‌های متعدد می‌کند. در رکب شما نقش فرماندهان جنگی را ایفا می‌کنید که بر سرتصاحب استان‌ها و توسعۀ قلمرو خود به رقابت و مبارزه با یکدیگر می‌پردازند. ریسک‌پذیری، تصمیم‌گیری و فرصت‌طلبی از سری عناصر بازی رکب هستند که برای رسیدن به پیروزی در این میدان به آن‌ها نیاز دارید.
بازیکنان در بردگیم رکب با مجموعه‌ای از کارت‌ها که نماینده نیروهای هر فرمانده می‌باشند و کارت‌های ویژه سر و کار دارند. حضور کارت‌های ویژه جذابیت بازی را چندین برابر نموده است، چرا که این مجموعه از کارت‌ها روند بازی را دگرگون و نتیجه بازی را غیرقابل پیش‌بینی می‌کنند.

مدیریت مجموعه کارت‌هایی که در دست دارید، داشتن برنامۀ استراتژیک برای بازی کردن کارت‌ها از اصلی ترین مکانیزم‌های بازی رکب می‌باشد. البته خلاقیت، بلوف زدن، مذاکره و در نهایت کمی مکر و حیله از چاشنی‌های جذاب بازی فکری رکب می‌باشد. بازی فکری رکب قوانین ساده‌ای دارد و در عین حال بازی جذابی می‌باشد که یادگیری آن بسیار آسان و قابل فهم می‌باشد. برای شروع بازی به سراغ نحوۀ چیدمان بازی می‌رویم. در بازی فکری رکب در هر نوبت از بازی بازیکنان بر سر تصرف یک استان به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. برای شروع بازی، جوان‌ترین بازیکن که نشان جنگ را در اختیار دارد به انتخاب خود نشان را روی یکی از مناطق ( استان)  صفحۀ بازی قرار می‌دهد. جوان‌ترین بازیکن یکی از کارتهایش را بازی می‌کند و در مقابل خود قرار می‌دهد و پس از آن بر اساس گردش عقربه‌های ساعت، دیگر بازیکنان کارت‌های خود را بازی می‌کنند.

در هر نوبت بازیکنان می‌توانند یکی از کارت‌های خود را بازی کنند و یا نوبت خود را واگذار کنند به عبارت دیگر از آن دست از مبارزه انصراف بدهند. رقابت بر سر یک استان زمانی به پایان می‌رسد که تمامی بازیکنان اعلام کناره‌گیری از بازی کنند. در هر دور از بازی بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کند، نشان خود را در استان تصاحب شده می‌گذارد.

بازی رقابتی رکب

در حالت مساوی هیچ یک از بازیکنان موفق به تصاحب استان نشان‌دار شده نمی‌شوند، در این حالت کارت های رو شده سوزانده می‌شوند و آخرین بازیکنی که اعلام پاس کرده است، محل بعدی جنگ را مشخص می‌کند. تعداد دورهای بازی رکب مشخص نیست بازی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که یکی از بازیکنان 5 قلمرو غیرهمجوار و یا 3 قلمرو همجوار را به تصاحب خود در بیاورد.

بردگیم استراتژیک رکب برای ردۀ سنی 14 سال به بالا و تعداد بازیکنان 2 تا 6 نفر طراحی شده است. این بازی فوق‌العاده از گیم‌پلی جذاب و از این قابلیت برخوردار می‌باشد که برای ساعت‌ها شما را در کنار دوستان و اعضای خانواده سرگرم کند. اگر علاقه‌مند به بازی‌های استراتژیک جنگی هستید این بازی مهیج را به هیچ عنوان از دست ندهید.

بردگیم ریسک

بازی فکری ریسک یکی از پرطرفدارترین بردگیم‌های رقابتی می‌باشد، این بازی جذاب به شدت استراتژیک بوده و بازیکنان در فضایی مهیج و چالش‌برانگیز به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. در بازی ریسک هدف، فتح سرزمین‌های بیشتر و توسعه قلمرو می‌باشد.
در این بازی محبوب و جهانی شما نقش یک فرمانده جنگی را ایفا می‌کنید که باید با استفاده از ارتش خود و صد البته راهبرد های استراتژیکی قلمروی خود را گسترش دهد و ارتش خود را در 6 قاره مستقر سازد. در بازی فکری ریسک می توانید هیجان، چالش های جدید، خطر، شکست و پیروزی را همزمان تجربه کنید. ریسک یک سرگرمی فوق العاده برای تمام اعضای خانواده است.
در این بازی هر یک از بازیکنان برای رسیدن به فتوحات بیشتر باید از مهارت‌های‌ ریسک‌پذیری، تصمیم‌گیری، تفکر استراتژیک، برنامه‎‌ریزی راهبردی و مدیریت منابع برخودار باشد و با یک استراتژی فوق‌العاده و چیدمان صحیح نیروهای خود را در 6 قاره مستقر سازد.

در این بردگیم بازیکنان با مجموعه‌ای از کارت‌ها، آدمک‌ها ( المان‌های سرباز و تجهیزات) و تعدادی تاس سروکار دارند که اساس و پایه بازی را شکل می‌دهند. این بازی مهیج برای ردۀ سنی ده سال به بالا و تعداد بازیکنان دو تا 5 نفر طراحی شده است. بازی رومیزی ریسک به دو روش معمولی و کلاسیک بازی می‌شود که در ادامه به توضیح روش معمولی بازی ریسک می‌پردازیم.

در ابتدای بازی ریسک هر یک از بازیکنان یک گروه از ارتش‌ها را انتخاب می‌کنند و کارت‌های قلمرو به صورت مساوی بین بازیکنان تقسیم می‌شود. هر کارت قلمرو نشان دندۀ یک قلمرو در 6 قاره است. هر قلمرو تعدادی ستاره دارد، تعداد ستاره‌ها نشان دهندۀ سربازانی است که شما می‌توانید در قلمرو مشخص شده در کارت مستقر کنید. با توجه به تعداد بازیکنان، تعداد قلمروهایی که فرماندهان ارتش خود را در آنجا مستقر می‌کنند، متفاوت است. بعد از اینکه تمامی بازیکنان نیرو‌های خود را روی صفحه مستقر کردند، همۀ کارت‌های قلمرو جمع می‌شود و کارت آتش بس را میان یک سوم پایینی کارت‌های قلمرو قرار می‌دهیم و تمامی کارت‌های قلمرو را کنار صفحۀ بازی قرار می‌دهیم.

در مرحلۀ بعدی بازیکنان تاس می‌ریزند بازیکنی که تاس بیشتری بیاورد، شروع کننده بازی ریسک است و بازی به صورت ساعتگرد ادامه پیدا می‌کند. هر بازیکن در هر نوبت خود باید 3 کار را انجام دهد، استقرار سربازها، حمله، دفاع و انتقال سرباز و دریافت کارت.

بازی جنگی ریسک

این نکته از بازی رومیزی ریسک را به خاطر داشته باشید که بازیکنان به دو طریق می‌توانند نیروهای خود را افزایش دهند. بازیکنان می‌توانند سربازهای خود را در تمام قلمروهای یک قاره مستقر کنند و مطابق با امتیازی که قاره دارد، سرباز اضافی دریافت کنند. روش دیگر به این شکل می‌باشد که بازیکنان می‌توانند به ازای دریافت سرباز، کارت‌های قلمرو خود را بدهند. پایان بازی ریسک زمانی است که کارت آتش‌بس از میان کارت‌های قلمرو بازی شود، در این شرایط بازیکنی که بیشترین قلمرو را تصاحب کرده، برنده این میدان خواهد بود.

اگر به بازی های استراتژیک با تم جنگی علاقه‌مند هستید و دوست دارید مهارت‌های خود را به چالش بکشانید، بازی فکری ریسک یک پیشنهاد ویژه برای شماست.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی سه تا از چالش‌برانگیزترین و رقابتی‌ترین بردگیم‌های مورد علاقه بزرگسالان پرداخته شد. سبک و ژانر بازی، مشخصات بردگیم، روش بازی و مکانیزم‌های هر یک از آن‌ها بررسی شد. ریسک، رکب و کهربا تنها برخی از بازی‌های رقابتی بودند که مورد استقبال بزرگسالان و نوجوانان قرار گرفته‌اند. اسامی این بازی‌ها بر اساس تجربۀ برخی از گیمرها به عنوان بهترین بازی‌های دورهمی و رقابتی انتخاب شده است.
تنوع و انواع بازی های رومیزی بسیار است که به صورت دورهمی و رقابتی بازی می‌شوند، اگر بردگیم رقابتی دیگری می‌شناسید یا تجربۀ هیجان انگیزی از یک بازی فکری دارید با ما به اشتراک بگذارید.
با استفاده از مطالب سایت: رایاد ( rayad.org )

دیدگاهتان را بنویسید