نرخ تعامل یا اینگیجمنت اینستاگرام مسئله مهمی است که هر شخصی که از اینستاگرام برای بازاریابی و اینستاگرام مارکتینگ استفاده می‌کند، باید به آن آگاه باشد! معمولا اکثر افرادی که از اینستاگرام و افرادی که حتی سایر شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند این تصور را دارند که هرچه تعداد فالوور اینستاگرام بالا باشد آن‌ها فرمانروایی را در اینستاگرام اختیار می‌کنند ? در حالی که این طور نیست؛ آنچه در اینستاگرام مهم است میزان اینگیجمنت یا همان نرخ تعامل مخاطبان با محتواست.

پس حتما پیج‌هایی که اینگیجمنت ریت و نرخ تعامل بالایی دارند، بیشتر در قسمت اکسپلور اینستاگرام دیده می‌شوند. با ما در همیارسوشال همراه باشید تا به توضیحاتی بیشتری در مورد اینگیجمنت اینستاگرام بپردازیم و همچنین فرمول نحوه محاسبه نرخ تعامل و همچنین سایت‌هایی را برای آنالیز پیج اینستاگرام معرفی کنیم.

نرخ تعامل یا اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟

همانطور که گفتیم هر چه نرخ تعامل یا همان اینگیجمنت صفحه شما بیشتر باشد و بالاتر باشد در اکسپلور اینستاگرام بهتر و بیشتر دیده می‌شوید. پس در حالت کلی و به زبان ساده می‌توان اینگیجمنت را به این صورت بیان کرد:

به معیار اندازه‌گیری تعامل مخاطبان با محتوا یا محتواهای ایجاد شده، نرخ تعامل یا Engagement Rate گفته می‌شود.

بعضی از فاکتورهایی که سبب افزایش اینگیجمنت صفحه اینستاگرام شما می‌شود، عبارت است از: تعداد لایک، تعداد فالوور، تعداد نظرات، به‌اشتراک‌گذاری مطالب و …

در ادامه بیشتر به فاکتورهای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

فرمول محاسبه نرخ تعامل یا همان اینگیجمنت اینستاگرام

برای محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام دو راه بسیار ساده وجود دارد✅ یکی از طریق فرمول و دیگری از طریق سایت که در ادامه هر دو آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

1- استفاده از فرمول برای محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام

از این فرمول می‌توانید در صورتی که می‌خواهید اینگیجمنت یک یا چند پست اینستاگرام را محاسبه کنید کارتان را راه می‌اندازد؛ اما اگر بخواهید نرخ تعامل کل صفحه را حساب کنید، کارتان سخت می‌شود. در چنین حالتی بهتر است از سایت‌هایی که این کار را برایتان انجام می‌دهند کمک بگیرید.

محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام

2- استفاده از سایت برای محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

در این بخش سایت‌هایی معرفی کرده‌ایم که استفاده از آن کاملا رایگان است و علاوه بر محاسبه اینگیجمنت صفحه اینستاگرام شما، اطلاعات با ارزشی به شما نیز می‌دهد و به طور کلی صفحه اینستاگرام شما را رایگان آنالیز می‌کند!

سایت Phlanx برای محاسبه اینگیجمنت صفحه

در سایت phlanx، در هر 24 ساعت فقط 3 بار می‌توانید اینگیجمنت صفحات را به‌صورت رایگان چک کنید؛ برای بیشتر از 3 بار نیاز به خرید اشتراک دارید. برای استفاده هم فقط کافی‌ست نام کاربری صفحۀ موردنظر خود را وارد کنید و بر روی علامت ذره‌بین کلیک کنید.

محاسبه اینگیجمنت ریت اینستاگرام با Phlanx

سایت Triberr برای محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام

سایت Triberr هم مانند سایت قبلی کار می‌کند. با این تفاوت که آنالیز پیج در این سایت محدودیت ندارد❗

استفاده از این سایت هم بسیار آسان است. کافیست نام کاربری خود را در کادر موردنظر وارد کنید و بر روی گزینه CALCULATE کلیک کنید تا اینگیجمنت شما محاسبه شود.

استفاده از Triberr برای محاسبه نرخ تعامل

چگونه اینگیجمنت اینستاگرام خود را افزایش دهیم؟

به بخش اصلی این مقاله خوش آمدید! در این بخش روش‌هایی که توسط تیم همیارسوشال نیز تست شده است را معرفی می‌کنیم که سبب می‌شود نرخ تعامل یا همان اینگیجمنت اینستاگرام شما افزایش پیدا کند و بالا برود 😉

مقاله پیشنهادی: تبلیغات در اینستاگرام

1- استفاده از نظرسنجی در استوری اینستاگرام

نظرسنجی در استوری اینستاگرام را جدی بگیرید؛ این روزها، بازار استوری‌های اینستاگرامی خیلی داغ است؛ تا جایی که ممکن است در روز 10 استوری از یک شخصی ببینید، درحالی‌که او هر 3-4 روز شاید یک پست منتشر کند! دلیل این کار روشن است؛ علاقه مردم به استوری‌ها بیشتر از پست‌های اینستاگرامی است. کاری که شما باید بکنید این است که زمان‌بندی روزانه برای استوری گذاشتن داشته باشید و برای بیشتر درگیر مردن مخاطبانتان، از نظر سنجی، کوئیز، رای دادن و هر امکان دیگری که ممکن است به استوری‌ها اضافه شود، استفاده کنید.

نظرسنجی در استوری اینستاگرام

فراموش نکنید که شما با نظرسنجی در استوری، با یک تیر، دو نشان می‌زنید. چرا؟ چون هم از نظرات مخاطبانتان آگاه می‌شوید و هم نرخ تعامل را بالا می‌برید.

2- در استوری ها سوال بپرسید

یکی از دیگر از امکانات باحال اینستاگرام، سوال پرسیدن در استوری است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید از مخاطبانتان سوال بپرسید و جواب‌های آن‌ها را (برای جذابیت بیشتر همراه با نظر خودتان) در استوری به‌اشتراک بگذارید.

اگر هم سوال خاصی برای پرسیدن به ذهنتان نمی‌رسد، اجازه دهید مخاطبان از شما سوال بپرسند و شما جواب آن‌ها را در استوری بدهید.

در هر دو صورت، شما دارید با دنبال‌کننده‌هایتان تعامل می‌کنید و اینگیجمنت صفحه‌تان را بالا می‌برید.

پرسیدن سوال در استوری اینستاگرام

3- با اکانت‌های مشابه‌تان ارتباط برقرار کنید و شبکه بسازید

این تبادل نظر از طریق شرکت در پرسش و پاسخ استوری‌ها، به اشتراک گذاشتن پست‌های آن‌ها و معرفی آن‌ها در استوری خودتان، اتفاق می‌افتد.

افزایش نرخ تعامل اینستاگرام با برقراری ارتباط با سایر صفحه ها

توجه: در هر کاری، سعی کنید شور قضیه را در نیاورید و با برنامه‌ریزی و استراتژی پیش بروید.

4- جواب کامنت‌ها را بدهید

جواب دادن کامنت‌ها، راه دیگری برای بالا بردن اینگیجمنت صفحه است. توجه کنید که شما برای مخاطبانتان محتوا تولید می‌کنید و وجود آن‌ها است که به صفحه‌ی شما اعتبار می‌دهد؛ پس تا جایی که می‌توانید جواب کامنت‌ها را بدهید تا آن‌ها به تعامل بیشتر با شما و شرکت در بحث‌ها مشتاق‌تر شوند.

پاسخ دادن به کامنت های اینستاگرام

 

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کلی و کامل اینگیجمنت اینستاگرام را توضیح دهیم و نحوه محاسبه اینگیجمنت و همچنین روش‌هایی برای افزایش آن را توضیح دادیم؛ امیدواریم مورد استفاده شما خواننده گرامی قرار گرفته باشه و حتما حتما از طریق بخش کامنت که همین زیر هست? نظرات و پیشنهادات و انتقادات تون رو با ما در میان بگذارید و اگر روش های دیگری برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام می‌شناسید حتما به ما معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید