اینتل سخت کار می کند تا تجارت خود را احیا کند، اما آینده برای این شرکت بسیار نگران کننده به نظر می رسد.

اینتل

پس از انتشار گزارش مالی ناپسند اینتل، حدود 8 میلیارد دلار ارزش بازار این شرکت از بین رفته است. این افت قابل توجه نشان می دهد که سرمایه گذاران اکنون نسبت به آینده بازار رایانه های شخصی تردید بیشتری دارند.

به گزارش رویترز، اینتل در گزارش مالی جدید خود زیان بزرگی را برای سه ماهه اول سال 2023 پیش بینی کرده است و انتظار می رود درآمدی حدود 3 میلیارد دلار کمتر از برآوردها بوده است. این شرکت حتی از کاهش سرعت رشد تجارت خود در بازار مرکز داده خبر داد.

قیمت سهام این شرکت در روز جمعه ب 6.4 درصد کاهش داشته است در حالی که رقبایی مانند Advanced Miro Devices و Nvidia به ترتیب شاهد رشد 0.3 و 2.8 درصدی بودند. در همین حال، تامین کننده اینتل، شرکت KLA، که گزارش مالی ناامیدکننده ای را نیز منتشر کرد، 6.9 درصد سقوط کرد.

Hans Mossmann از Rosenblatt Securities گفت: “هیچ کلمه ای نمی تواند سقوط تاریخی اینتل را نشان دهد یا توضیح دهد.” به نظر می رسد که سازنده اصلی تراشه این اتفاق را پیش بینی می کند کاهش 40 درصدی درآمد مواجهه با این سطح از کاهش درآمد آخرین بار برای اینتل در حدود سال 2002 و پس از ترکیدن حباب دات کام مشاهده شد.

مقایسه درآمد اینتل و AMD

چالش های سخت اینتل هنوز به پایان نرسیده اند

این وضعیت آشفته نشان دهنده چالش های پیش روی پت گلسینگر، مدیر عامل این سازنده تراشه آمریکایی، در تلاش برای بازگرداندن این شرکت به جایگاه خود در بازار تراشه است. او از زمانی که مدیرعامل شد، سعی کرد خدمات قرارداد ساخت تراشه اینتل را گسترش دهد و کارخانه‌های جدیدی در ایالات متحده و اروپا بسازد.

در سه ماهه چهارم سال 2022، این شرکت حدود 7.7 میلیارد دلار درآمد عملیاتی داشت و 1.5 میلیارد دلار سود سهام پرداخت کرد. اکنون، تحلیلگران می گویند که اینتل باید سود سهام خود را کاهش دهد زیرا مخارج سرمایه ای به 20 میلیارد دلار در سال 2023 می رسد.

برنشتاین می‌گوید: «مقیاس رکود حیرت‌انگیز است و نگرانی‌هایی را درباره وضعیت نقدی بلندمدت شرکت ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید