پوسته گازی CBT-1 باقی مانده از انفجار یک ستاره عظیم در 10000 سال پیش است.

به نظر می رسد سحابی مدولا تقریباً به اندازه ماه کامل باشد، اما آنقدر کم نور است که این تصویر توسط تلسکوپ Seven People در آلبرتا، کانادا، ساعاتی پس از نوردهی گرفته شده است.

امروز در تصویر ناسا چه می بینیم؟

تصویر امروز ناسا یک پوسته گازی در حال انبساط به نام CTB-1 را نشان می دهد. این پرتاب گازی باقیمانده از یک انفجار ستاره عظیم در صورت فلکی Cassiopeia است که حدود 10000 سال پیش رخ داد. ستاره احتمالاً زمانی منفجر شد که عناصری در نزدیکی هسته‌اش تمام شد که می‌توانست از طریق همجوشی هسته‌ای فشار پایدار ایجاد کند.

باقیمانده ابرنواختر این انفجار که به دلیل شکل مغزی خود سحابی مدولا نامیده می شود، به دلیل گرمای ایجاد شده در برخورد با گاز بین ستاره ای به دام افتاده، در نور مرئی تابش می کند. البته این سحابی در نور اشعه ایکس نیز تابش می کند، اما دلیل آن مشخص نیست.

چه چیزی به سحابی مغز فوق العاده قدرت می دهد؟ فرض بر این است که یک تپ اختر پرانرژی حاصل از انفجار، سحابی را با بادهایی با سرعت بالا به حرکت در آورده است. به دنبال این فرضیه، اخیراً یک تپ اختر در امواج رادیویی شناسایی شده است که به نظر می رسد توسط این انفجار ابرنواختر با سرعت بیش از 1000 کیلومتر بر ثانیه به حرکت در می آید.

دیدگاهتان را بنویسید