به گفته ایلان ماسک، او در صورت یافتن جایگزینی از مدیرعاملی توییتر کناره‌گیری می‌کند، اما چه کسی جایگزین او می‌شود؟

توییتر ایلان ماسک

ایلان ماسک اعلام کرده است که از سمت مدیرعاملی این شبکه اجتماعی کناره گیری می کند، اما زمانی که جایگزینی پیدا کند. اما چه کسی جایگزین مالک جدید توییتر به عنوان مدیرعامل خواهد شد؟

ایلان ماسک پس از اعلام نتایج نظرسنجی در توییتی درباره جایگزین خود نوشت:

“به محض اینکه کسی را به اندازه کافی احمق پیدا کنم که بتواند مسئولیت را بر عهده بگیرد، از سمت مدیرعاملی کناره گیری خواهم کرد. پس از آن، فقط تیم نرم افزار و سرورها را اداره می کنم.”

نظرسنجی ایلان ماسک کمتر از دو ماه پس از خرید این شبکه اجتماعی به مبلغ 44 میلیارد دلار انجام شد. 17.5 میلیون کاربر در این نظرسنجی شرکت کردند و در نهایت 57.5 درصد خواهان کناره گیری ایلان ماسک از مدیریت توییتر و 42.5 درصد از وی برای ادامه مدیریت این شبکه اجتماعی بودند.

مدیر عامل توییتر

قبل از تکمیل خرید توییتر توسط مدیرعامل تسلا، بسیاری انتظار داشتند که مدیرعامل او در این شبکه اجتماعی موقت باشد. البته خود ایلان ماسک نیز در ماه نوامبر چنین چیزی را تایید کرد و گفت به دنبال شخص دیگری برای هدایت توییتر است.

متقاعد کردن کسی برای رهبری توییتر برای ماسک کار دشواری است. زیرا قانونگذاران، مدیران فناوری، گروه های مدافع و تعدادی دیگر از بی پروایی ها و تصمیمات احساسی او انتقاد کرده اند. ماسک همچنین رویکردی دوسوگرا به برخی از سیاست‌های بحث‌برانگیز، مانند مسدود کردن لینک‌ها به شبکه‌های اجتماعی رقیب یا تعلیق موقت روزنامه‌نگاران منتقد داشته است.

توییتر همچنین مشکلاتی در رابطه با نسخه جدید سرویس آبی توییتر وجود داشته است. این سرویس که ماهانه 8 دلار به کاربران Blue Tick پرداخت می کند، منجر به دریافت این برچسب توسط حساب های جعلی شده است که منجر به مشکلات متعددی مانند خراب شدن انسولین رایگان الی لیلی شده است.

مهمتر از همه، هر فرد مدیر عامل توییتر برای انتخاب شدن، او باید با ایلان ماسک کار کند. کسی که تسلا و اسپیس ایکس را نیز اداره می کند. الان کیست دومین مرد ثروتمند جهان او گفت که انتظار دارد کارمندانش سخت‌کوش‌تر باشند و انتظار دارد ساعات بیشتری کار کنند و زمان استراحت و ریکاوری آنها در خارج از محل کار بسیار کمتر خواهد بود.

سیاست سختگیرانه کار ایلان ماسک، توییتر را با مشکل مواجه کرد. زیرا مدتی پیش سازمان بازرسی ساختمان سانفرانسیسکو از این شبکه اجتماعی خواست تا به طور غیرقانونی اتاق خواب های موقتی را در مقر خود در سانفرانسیسکو راه اندازی کند. ماسک ممکن است منتظر باشد مدیر عامل بعدی توییتر همچنین مانند کارمندان شرکت در دفتر بخوابید.

در همین حال، شخصی که می‌خواهد مدیر عامل توییتر شود، باید بتواند با تمام مسائل مرتبط با راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی با کمبود نقدینگی مقابله کند و همچنین با اخلاق عجیب و غریب ماسک مقابله کند.

زمانی که ایلان ماسک توییتر را خرید، سود این شبکه اجتماعی بسیار کم بود و شیوه مدیریت آشفته و سیاست های مخرب آن باعث شد بسیاری از تبلیغ کنندگان از تبلیغات در آن خودداری کنند. ایلان ماسک نیمی از 7500 کارمند توییتر را در مدت کوتاه خود اخراج کرد. همچنین بسیاری از کارمندان که بیش از تعداد کارکنان اخراج شده بودند، به دلیل عدم پذیرش شرایط کاری سختی که ایلان ماسک ایجاد کرده بود، تصمیم به ترک شرکت گرفتند.

در این شرایط به نظر می رسد که دیگر افراد مستعدی برای زنده نگه داشتن توییتر باقی نمانده اند. حتی تمامی کارکنان روابط عمومی این شرکت اخراج یا کنار گذاشته شدند.

با وجود تمام موارد فوق، چه کسی می تواند جایگزین ایلان ماسک شود؟ در زیر به گزینه های احتمالی نگاه می کنیم.

افراد نزدیک به ایلان ماسک

برخی از افراد نزدیک به ماسک برای تصدی پست مدیر عاملی ابراز علاقه کرده اند. یکی از آن افراد،جیسون کالاکانیس، یک کارآفرین، یک سرمایه گذار فرشته (سرمایه گذاری که سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک یا چند استارت آپ را فراهم می کند) و دوست ماسک. او حتی در پیامکی به ماسک گفت که مدیر عامل توییتر یک شغل رویایی است.

    جیسون کالاکانیس
جیسون کالاکانیس

زمانی که ماسک در حال مبارزه قانونی برای کنترل توییتر بود، این کارآفرین به دوستش پیام داد و گفت: “چه در هیئت مدیره توییتر باشید، چه در نقش مشاور یا هر چیز دیگری، شمشیر من را در اختیار دارید.” کالاکانیس همواره در تلاش برای خرید توییتر از ماسک دفاع کرده است.

او در 27 دسامبر از کاربران نظرسنجی کرد که چه کسی باید مدیر عامل توییتر شود. تنها 8.2 درصد از 13879 شرکت کننده در این نظرسنجی به مدیرعامل کالاکانیس رأی دادند. بیشترین آرا با 39.1 درصد مربوط به گزینه «دیگران» بوده است.

نام “دیوید ساکسیک سرمایه گذار خطرپذیر و مدیر عامل سابق پی پال و یکی دیگر از افراد نزدیک به ماسک نیز به عنوان یکی از گزینه های مدیرعامل آینده توییتر در این نظرسنجی قرار گرفت که حدود 31 درصد از کاربران به مدیرعامل Sacks و 21.6 درصد به کالاکانیس و کالاکانیس رای دادند. مدیر عامل اخراج ترکیبی.

دیوید ساکس
دیوید ساکس

استیو دیویس، رئیس The Boring Company و یکی از نزدیکان ایلان ماسک، یکی دیگر از گزینه های احتمالی برای مدیرعاملی توییتر است. او حتی نوزادش را به دفتر مرکزی توییتر آورد تا بتواند برای کمک به ایلان ماسک در کنارش باشد.

استیو دیویس
استیو دیویس

Boring یک شرکت زیرساختی و ساخت تونل است که توسط ایلان ماسک تأسیس شده است. استیو دیویس با سابقه ای در فضا، قبلا در اسپیس ایکس کار می کرد و با قوانین سختگیرانه ایلان ماسک آشنا بود.

جک دورسی

جک دورسی
جک دورسی

جک دورسیبنیانگذار و مدیر عامل سابق توییتر سابقه ترک این شرکت و بازگشت دوباره برای هدایت آن را دارد.

دورسی پس از کمک به راه اندازی توییتر در سال 2006، او همچنین مدیرعامل آن شد، اما در سال 2008 به دلیل سبک مدیریتی اش از کار برکنار شد. اما در سال ۲۰۱۵ و پس از برکناری «دیک کاستالو» مدیرعامل وقت توییتر به دلیل نگرانی از کاهش تعداد کاربران این شبکه اجتماعی، دوباره به توییتر بازگشت و پس از آن به طور موقت مدیرعامل توییتر شد. در همان سال به طور دائم این سمت را بر عهده گرفت.

اما در نهایت، به دلیل فشار مقامات شرکت سرمایه گذاری Elliott Management برای ترک توییتر، او آن شرکت را ترک کرد و در سال 2021 اخراج شد. در ماه می، در پاسخ به توییت کاربری که انتظار ایلان را داشت، گفت که هرگز به توییتر بازنخواهد گشت. ماسک به دورسی برای پست مدیرعامل پیشنهاد می دهد.

جان لگر

جان لگر
جان لگر

جان لگر، مدیر عامل سابق اپراتور T-Mobile، قبلاً پیشنهاد کمک به ماسک در مدیریت توییتر را داده بود، اما او پاسخ سردی دریافت کرد.

اگر جان لگر بتواند این پاسخ سرد را فراموش کند، او بهترین گزینه برای رهبری توییتر خواهد بود. او تجربه مدیریت کسب و کارهای بزرگ را دارد و به خوبی می دانست که چگونه آنها را مدیریت کند. جان لگر زمانی دومین اپراتور بزرگ بی سیم آمریکا را رهبری می کرد و حتی مقامات T-Mobile از او خواسته اند به سمت قبلی خود بازگردد.

علاوه بر این، او قبلاً از توییتر به عنوان بستری برای انتقاد از رقبای خود در روند تلاش برای راضی کردن و ایجاد مشتریان وفادار اپراتور T-Mobile استفاده کرده است. به طور کلی، جان لگر تکانشی و غیرقابل پیش بینی است، اما شخصیت او می تواند برای آینده توییتر مفید باشد!

مارگارت سالیوان

مارگارت سالیوان
مارگارت سالیوان

مارگارت سالیوان آینده‌نگر، ستون‌نویس سابق روزنامه واشنگتن پست و همچنین سردبیر نیویورک تایمز است. وی در عرصه رسانه صاحب نظر است و از قدرت رسانه در آگاهی و توانمندسازی و یا تأثیر مخرب آن در انتشار اطلاعات نادرست و افزایش بی اعتمادی آگاهی بالایی دارد.

سالوان هرگز مدیر عامل شرکت بزرگ و پیچیده ای مانند توییتر نبوده است، پس چرا باید مدیر عامل مناسب توییتر باشد؟ می تواند یک تیم رهبری مناسب برای انجام عملیات های مختلف، انجام فعالیت های مرتبط با فناوری و نظارت بر محتوا بسازد. نظارت بر محتوا به معنای بررسی محتوای تولید شده توسط کاربر و مطابقت آن با اصول و سیاست های شرکت است.

در عین حال، می‌تواند کارهای مهمی مانند استراتژی‌سازی و تعریف قوانین تعامل برای یک شبکه اجتماعی جدید انجام دهد که در آن اعتماد، شفافیت و اخلاق فقط مربوط به توییت‌ها نیست.

ممکن است احمقانه به نظر برسد که پست مدیرعاملی را به یک روزنامه‌نگار واگذار کنیم، اما تعداد کمی از شرکت‌های فناوری مدیران اجرایی دارند که مهندس یا حتی ترک تحصیل کرده‌اند، و همانطور که استیو جابز گفت، شاید زمان آن رسیده است که طرز فکر خود را تغییر دهیم.

کاترین ویک

کاترین ویک
کاترین ویک

کاترین ویک سابقه بسیار قوی در هر دو سمت مدیریت فناوری و رسانه دارد. او کار مدیریتی خود را در فناوری با راه اندازی انجمن های اجتماعی برای شرکت کامپیوتری نت اسکیپ ایالات متحده آغاز کرد.

تخصص او در وبلاگ نویسی و ارتباطات آنلاین او را به ایجاد فلیکر با استوارت باترفیلد سوق داد. فلیکر یک پلتفرم محبوب برای اشتراک گذاری عکس و ویدیو است. این سایت در سال 2005 به قیمت بیش از 20 میلیون دلار به یاهو فروخته شد. رزومه رسانه ای کاترین ویک همچنین شامل کارگردانی هنری وب سایت خبری Salon و همکاری با کارآفرین و سرمایه گذار کریس دیکسون برای تأسیس سایت حراج Hunch است که بعداً به eBay فروخته شد. علاوه بر این، او در هیئت مدیره سازمان Creative Commons که مجوز بازتولید آثار رسانه ای را صادر می کند، خدمت می کند.

Vic فردی باهوش و خلاق با سابقه فناوری است، بنابراین می توان گفت که او به اتفاقات غیرمنتظره ای در زمینه مدیریت سایتی که هدف خاصی را دنبال می کند عادت کرده است.

الون ماسک

الون ماسک

ایلان ماسک توییتر را ترک نمی کند و نتیجه نظرسنجی به تنهایی نمی تواند باعث کناره گیری او از سمت مدیرعاملی شود.

همانطور که گفتیم، ماسک در نظرسنجی خود گفت که به دنبال یک فرد احمق است! این جمله سوالات زیادی را در ذهن ایجاد می کند. به نظر می رسد تصمیم او برای سپردن مدیرعامل توییتر به شخص دیگری بیشتر یک تظاهر باشد تا یک تغییر.

ماسک همیشه به ایده‌های مختلف ابراز علاقه می‌کند، اما زمانی که ایرادات فراوان این ایده‌ها مشخص می‌شود، در آن‌ها تجدیدنظر می‌کند. برای مثال سعی کنید هر کدام را تایید کنید حساب توییتر فقط تا زمانی که 8 دلار در ماه طول می کشید، درآمد کسب کرد، اما پس از اینکه متوجه شد تبلیغ کنندگان مایل به تبلیغ در حساب های کاربری جعلی منتسب به مارک های بزرگ مانند کوکاکولا، نینتندو و مهمتر از همه، Eli Lilly نیستند، این ویژگی را محدود کرد. .

ماسک در ماه اکتبر از افزایش آزادی بیان در توییتر خبر داد، اما پس از انتشار سخنان نفرت انگیز، آزادی بیان محدود شد.

ایلان ماسک معمولا قبل از عقب نشینی بی سر و صدا پیشنهاد می دهد، و اگرچه او اکنون به طور علنی به دنبال جایگزینی برای اداره توییتر است، به احتمال زیاد فردی به عنوان مدیرعامل موقتاً جایگزین او می شود و ایلان ماسک در نهایت باز خواهد گشت. بنابراین سیرک توییتر ادامه خواهد داشت!

رید هستینگز

رید هستینگز، مدیرعامل نتفلیکس
رید هستینگز، مدیرعامل نتفلیکس

رید هستینگز، مدیرعامل نتفلیکس، چاپلوسی را می‌داند، که نیاز اصلی ایلان ماسک برای سمت مدیر عاملی است! او ماسک را شجاع ترین و خلاق ترین فرد جهان توصیف کرد. در همین حال، هاستینگز ماه گذشته در کنفرانس Dealbook نیویورک تایمز گفت که فعالیت های ماسک در زمینه های مختلف به نوع خود تأثیر قابل توجهی دارد. وی در ادامه سخنان خود در این همایش گفت:

سبک او متفاوت است. “من سعی می کنم یک رهبر محترم و مقتدر باشم، اما نقاب وجود دارد.”

اگر بخواهیم واقع بینانه به آن نگاه کنیم، مشخص نیست که آیا هاستینگز به مدیرعامل توییتر علاقه دارد یا خیر. یکی از چالش های اصلی توییتر، نظارت بر محتوای پست شده است که هاستینگز در انجام آن موفق نخواهد بود. زیرا کنترل کمی بر محتوای ایجاد شده توسط کاربران نتفلیکس دارد. مدل اصلی کسب و کار توییتر تبلیغات است که حوزه جدیدی برای هاستینگ است، اما از طرف دیگر یکی از اهداف اصلی ماسک ایجاد سیستم اشتراک توییتر است که مطمئناً هاستینگز دانش زیادی برای پیاده سازی دارد.

هنگامی که نتفلیکس سیستم مدیریت دو مدیر عاملی را در سال 2020 معرفی کرد، این شرکت تاکید کرد که تصمیم برای پیاده سازی سیستم دو مدیر عامل اولین گام نتفلیکس برای حذف هاستینگ از شرکت نیست.

اکنون، وظایف مدیریتی اصلی نتفلیکس بین تد ساراندوس، مدیر ارشد محتوای سابق و معمار استراتژی برنامه‌نویسی ارشد این شرکت، و هاستینگز تقسیم شده است، اما در واقع مدیرعامل اصلی سرویس پخش ویدئو، هاستینگز است و اگر او این سرویس را ترک کند. شرکت، وظایف مدیر پخش آسان تر می شود. در این بین، شاید او بتواند واقعاً یک مدیرعامل محترم و ثابت توییتر شود.

در نهایت به نظر شما کدام یک از افراد فوق جایگزین ایلان ماسک در توییتر خواهد شد؟

دیدگاهتان را بنویسید